| freehugs a întrebat:

De ce la toate serialele primul episod din primul sezon se numeste Pilot?

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Episodul-pilot e intotdeauna primul episod al acelui serial, dar nu si primul pe care il vedem noi. E folosit pentru a testa piata, si el ne arata conceptul serialului respectiv. Totusi, in functie de reactia publicului, este posibil ca serialul sa adopte niste schimbari, si in cazul asta majoritatea publicului sa nu il vada, ci sa vada direct urmatorul episod.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Pentru ca asa se numeste primul episod si asta anunta ca mai o sa apara alt episod cel putin, sau o serie de episoade.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este vorba de debutul și longevitatea serialului.
Pa, pa.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Pentru ca nu exista o continuare?

| ByoEdyy a răspuns:

Pentru a stii de unde incdepe actiunea! Adica despre ce e vorba in film! Un fel de geneza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La toate serialele, primul episod din primul sezon se numeste Pilot, deoarece reprezinta intriga, si anume punctul din care porneste actiunea.Reprezinta un punct de plecare al serialului pentru a-l introduce pe telespectator in lumea sa si a-l familiariza cu personajele si tema serialului.

| Ciprian_5204 a răspuns:

In toate serialele, primul episod are numele de Pilot, deoarece reprezinta intriga serialului, si anume punctul din care porneste actiunea sa.In Pilot ni se prezinta tema serialului si, de cele mai multe ori, ni se pun in fata si caracteristicile de baza ale personajul principal.Pe scurt, Pilotul reprezinta introducerea telespectatorului in lumea serialului.De cele mai multe ori, daca un serial are un Pilot bun, restul episoadelor vor fi si ele bune.Vezi Lost, Prison Break, Dr. House.