| BiscuiteOreo a întrebat:

De ce majoritatea serialelor au primul episod numit "Pilot"?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Primul episod se numeste Pilot deoarece introduce personajele, iti formeaza o idee despre actiune si totodata poate dura si cat doua episoade, sau cat un film daca este bine structurat.
Nu se poate numi altfel deoarece nestiind despre cine este vorba, sau cum este actiunea numele unui episod nu iti spune nimic, un exemplu de nume fiind: "Harry Promotion" - nu stii cine este harry - nu stii la ce promovare se refera; de aceea se merge pe Pilot.

| BiscuiteOreo explică (pentru MeConstantine):

Ti-as da funda dar nu pot! >.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca primul episod se foloseste pentru testarea reactiei publicului si in functie de rating-ul facut se ia decizia de a continua si durata serialului (numarul de episoade). Numai bine!

| coMpLeT a răspuns:

Probabil le plac pilotii si de aceea.

Răspuns utilizator avertizat
| Geojorjy a răspuns:

Episodul pilot este episodul de proba. daca prinde la public, continua serialul, daca nu, nu.

| stefanhaiosu a răspuns:

Iti explica tata ia auzi deoareca e primul episod si toate ceelalte tin de el adica sunt pilotate de primul