| Celdrept a întrebat:

De ce nu mai apar filme de calitate în ultima vreme? Mai ales la categoria horror?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

1. daca nu sunt pe gustul tau nu inseamna neaparat ca unele nu sunt bune sau bunicele sa fiu critic happy
2. filmele horror sunt deja de ordinul zecilor de mii de la inceputurile acestui gen, practic aproape orice in materie de scenariu s-a mai zis deja intr-o forma sau alta

pentru mine filmele horror sunt ceva plictisitor si deloc placut in sensul ca nu au poveste alta decat cliseica, nu spun nimic nou, si sunt de cele mai multe ori filme de duzina!

Schimba genul de filme, parerea mea, eu demult am renuntat la acest gen

Singurele filme horror la care m-as mai uita sunt fie filme cult fie filme din anii trecuti adica anii 70-80-90'

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai cum spuneam si eu in aproape toate filmele horror e acelasi scenariu : 6 adolescenti
1. un smecher in liceu care e bun la fotbal american care e combinat cu
2. pitipoanca numarul 1 din liceu(aia buna de pl)
3. un martalog care se tine dupa fundul smecherului (ak prietenul cel mai bun) ca sa nu ajunga el sa fie ala luat la misto de smecher.
4. pitipoanca de nivel inferior care e combinata cu martalogu ala
5. un tocilar care cumva nu stiu cum e in aceeasi gasca cu astia dar gandeste mai mult
6. o v1rgina care incearca sa fie si ea ca alea de dinainte doar ca ea are planuri de viitor
A da si mereu tocilaru e indragostit de nefu, apoi de obicei primii 2 mor ca prosti in timp ce si-o trag sunt prinsi de criminal, martalogu ala moare ca face el pe badboyu si se ia la lupta cu criminalu, panarama aia moare ca ori are tocuri de 20 si nu poate alerga si e prinsa, apoi sunt 2 variante ori nefu e prinsa si tocilaru se transforma el in batman si se intoarce dupa ea si o mierleste si aia scapa, ori tocilaru se sacrifica si aia scapa, a da si mai e varianta cand nu scapa nimeni.
In prezent filmele horror bune sunt astea care sunt si psihologice, nu mai sunt la moda astea gen : halloween, vineri 13, cosmar pe elm street, chainsaw massacre, scream, astea filmele pe care le-am pus aici MEREU o sa fie bune ca sunt PRIMELE in genu lor sau cele mai celebre, dar in rest daca apar acum altele ca astea nu mai merg.Acum merg astea psihologice daca iti dau de gandit de ce se intampla unele chestii, nu ca ii se scoala lui ionica sa taie tot orasu in 2, bine daca ma intrebi cred ca nici astea daca te gandesti nu sunt mari filme dar par mari pentru ca sunt clasice si pentru vremea lor sunt niste capodopere, daca ieseau acum probabil spuneam ca sunt niste mizerii si astea.

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Unele merg dar majoritatea sunt penale și foarte previzibile.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu este necesar. Te uiți la Romania TV și nu-ți mai trebuie altceva.

| mODIN a răspuns:

Te uiti si la filme care nu sunt produse de Hollywood?

| DarknLight a răspuns:

Păi s-a epuizat marfa și ideile. happy
S-a cam scris și ecranizat cam tot ce era posibil să existe în materie de horror. Chiar și să nu existe. laughing)
Dar oamenii nu mai au idei, nici inspirație, nici nimic.

Sfat: schimbă-ți genul filmelor. Filme horror nu o să mai prea vezi cine știe ce. happy
Sau revede-le again și again pe cele vechi. happy La un moment dat le uităm, deci când nu ne mai rămâne nimic de văzut, o luăm de la capăt cu vechile, dar memorabilele filme horror. happy

P.S. Nu știu câți ani ai, dar ar trebui să o lași mai moale cu horror-ul mai ales dacă ai sub 18 ani. Nu face bine, psihicului. Deși sincer, uneori te și ajută, ca să-ți descătușezi cele mai grave impulsiuni, pe care le vei lăsa o dată cu vizionatul deoparte. Mai ales că o dată ce tu ai impresia că trăiești iadul aici, dar mai vezi apoi un horror unde, oamenii chiar o pățesc grav sau rămân cu sechele pe viață, realizezi de fapt că viața ta e perf3ctŵ, așa cum e ea. Fix așa cum e ea. Și asta mna, e și o parte pozitivă la horror style ăsta. happy

| Alexandru1111199 a răspuns:

Da te-ai gandit ca poate nu e vorba ca nu mai sunt de calitate, ci faptul ca te-ai uitat la prea multe te face mai pretentios? Si mie mi se intampla sa nu mai am rabdare la orice film horror, daca vad scripu ca e cu 6 adolescenti care merg in excursie deja mi-am dat seama de ce se intampla, ca in oricare e la fel : un arogant frumos dar taranus in comportament cu bani de la tacso, panarama lui care nu gandeste prea mult, apoi prietenu arogantului care e doar un prost care sta dupa fundu astuia, apoi a 2 panarama subalterna primeia care e pe combinatie cu prietenasu asta, apoi urmeaza un tocilar si o v1rgina (bine amandoi sunt v1rgini),si deseori daca nu chiar mereu se intampla ca primul sa moara arogantu ori sa moara arogantu si panarama in acelasi timp pentru ca sunt omorati in timp ce si-o trag, apoi moare prietenasu ala ca are creier 0 si ia decizii proaste, apoi moare panarama de nivel 1 ca are tocuri de 20 de cm si nu e in stare sa alerge, apoi de obicei e prinsa v1rgina iar tocilaru care e in limba dupa ea se intoarce ca prostu si ajunge sa o mierleasca iar v1rgina scapa cumva sau nu scapa.Cam asta e mereu scenariul..deci s-a epuizat subiectu asta nu e vorba ca sunt filmele de genu mai proaste decat inainte, e vorba doar ca inainte un horror pueril cu adolescenti gen vineri 13 sau chainsaw massacre era ceva UNIC erau 2-3 filme de genu si de aia pareau asa extraordinare, acum in prezent dupa atatea filme de genu nu iti mai par interesante..Deci cam asta e concluzia nu e neaparat vorba de filme daca sunt proaste, e vorba de oameni daca te-ai uitat la multe deja nu te mai satisface orice film horror, bine e o varianta si faptul ca nici astia nu mai fac filmele ca inainte pentru ca acum e mai usor sa faci un film, le faci pe banda rulanta nu se mai pune asa suflet pentru ca e mai usor de creat un film nu te mai chinui.Dar eu iti zic din perspectiva mea ca dupa 20-30 de filme horror deja te scarbeste scenariul asta cu adolescenti, nu mai ai nicio placere ca stii cam cum merge treaba, de obicei mor ca prostii ca iau decizii idioate si ilogice, in toate filmele astea in loc sa se duca dracu sa scape ca e usor se intorc ca prostii..ca sa fim seriosi in viata reala daca ai fi tu cu 4 prietenasi undeva unde va vaneaza unu sistii ca ai sansa sa scapi nu ai fi prost sa te intorci pentru nimeni..stiind ca e mai mare sansa sa mori decat sa ii salvezi.

| Celdrept explică (pentru Alexandru1111199):

De la 6 ani ma uit la filme horror, astea noi mi se par desene animate, sunt sigur ca și ție.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Celdrept):

Nu imi mai creeaza nicio grimasa..imi amintesc ca o aveam pe una la mine aici care avea vreo 16-17 ani cand eu aveam vreo 11 si ieseam cu ea si inca vreo 6-7 copii si tot zicea aia ca a fost traumatizata de saw ca e horror m-am uitat la el n-a fost nimic horror ori ca ma obisnuisem eu cu filmele horror doar era scarbos cand mureau aia, de mic ma uitam la genu asta de filme.Bine eu eram si tampit ca atunci cand aveam vreo 8 ani era o emisiune pe sport.ro numita 1000 de feluri de a muri si efectiv oamenii aia prezentau cazuri reale in care mureau oamenii si eu ma uitam la ele, de asta cred ca nici nu ma mai sperie nimic, m-am uitat si la exorcistul toata lumea zicea mama mama ce horror e..smr daca m-a speriat vreun pic, ultimu film care m-a facut sa transpir la naiba a fost un film nu stiu cum se numea ca l-am vazut la tv pe vremea aia se dadea horror pe pro cinema la orele 23-24, era un film cu un preot care se dusese in desert, unde sapau unii dupa o piramida dar de fapt acolo nu era nicio piramida era o biserica ingropata si in aia era diavolul, ba si pe final ajunsese omu asta singur noaptea in biserica aia cu lumina stinsa dar modu in care era interpretat diavolul, care nici macar nu era ceva uman era mai mult o creatura m-a marcat si mai am 2 filme pe care daca le-as vedea acum mi s-ar parea niste nimicuri dar eu le-am vazut la 10 ani, era unu ultima casa pe stanga, mai ales inceputul filmului m-a marcat filmul incepea cu o secventa unde o fata de 18-19 ani era tinuta de ai ei legata de pata si era ca bloody mary adica brunta imbracata in alb, in timp ce dormeau ai ei aia a scapat din camera unde era legata si a luat un tarnacop, parintii s-au trezut iar maica-sa s-a dat jos din pat si s-a dus sa se uite cand a iesit pe hol i-a crapat aia capu, tacso, a auzit ca e prea liniste si din pat unde statea el s-a uitat spre usa a vazut cum intra sangele pe sub usa iar in secunda 2 intra fi-sa alergand cu tarnacopul in mana si i-a dat bucata si mai era unu disturbia, cu un pustan arestat la domiciliu care urmarea din camera lui vecinii cu binoclul si a descoperit ca unul dintre vecini e dubios ca intrau prostituate la el in casa dar nu mai ieseau, odata s-a dus si maica-sa sa-i duca ceva vecinului ala si nici ea n-a mai iesit si s-a dus dupa ea.Astea m-au marcat pe mine dar cand eram micut acum un film nu ma mai atinge =). Chiar as vrea sa vina cineva si sa-mi recomande niste horror-uri adevarate care sa ma faca sa visez urat,am mai vazut human centiped ala cica ar fi trebuit sa fie de groaza,dar nu e de groaza in sensul ca te sperie e in sensu de disturbator,ca se intampla ceva creepy doar sa te gandesti ca ti s-ar intampla tie,asta te face sa ti se intoarca stomacu pe dos,stiu ca unul din filme ca sunt mai multe, incepe cu niste fete carora li se strica masina pe un drum de langa padure, o iau pe jos pana la o casa unde ajung la un om, astea cer sa dea un telefon si cer niste apa, ala le pune ceva in apa si le adoarme, le leaga pe niste mese si cand se trezesc astea observa ca ala le operase si le taiase picioarele incat sa nu mai poata sta in picioare doar in 4 labe, apoi pe langa astea 2 mai era un barbat legat si el acolo, la fetele astea 2 le-a scos dinti pe viu si apoi i-a legat pe trei 3 intr-un mod odios rau, i-a cusut primeia gura de f4ndu barbatului, iar apoi a facut la fel si cu f4ndu primeia cu gura celei de-a 2, si ca sa-si duca experimentu la bun sfarsit l-a indopat pe ala cu mancare ca sa se cace si s-a **** prin gurile alora +)).