| Liquor a întrebat:

Eu am 18 ani si el 25, stam in acelasi cartier, avem majoritatea prietenilor cumuni, cu toate astea, il cunosc doar de doua luni.
Dar cum am ajuns sa il cunosc? ..Intr-o noapte spre sfarsitul veri, am iesit sa conduc o amica pana mai aproape de casa, plimband si cainele tot odata, cand am ramas singura cu cainele, un baiat mi-a tot dat tarcoale cu masina, dar la modul ala extrem incat sa te sperii si sa crezi ca ar vrea sa iti faca rau. Mi-a fost prea frica sa ma opresc sa vad ce vrea, cu toate astea, am reusit sa retin marca masini si literele de la numar. Am ajuns acasa, putin surprinsa inca de momentul de dinainte, am intrebat un amic daca stie pe cineva cu numarul ala. Raspunsul a venit imediat, era chiar el, am vorbit atunci pe mess toata noaptea, fiind si el surprins ca l-am gasit, iar dimineata, i-am povestit amicei mele cele intamplate si am decis sa iesim sa vorbim face to face cu el.
Am aflat initial ca are o prietena de vreo 4 ani, care sta deja la el, a aflat si el ca am o relatie la fel de lunga ca a lui dar ca nu stau la prietenul meu (care in nenumarate randuri m-a jicnin, m-a batut doar pentru ca s-a imbatat si i-am strigat ca isi da banii pe alcool si mai multe probleme, nu inteleg dc nu pot sa renunt la el), din acea zi, am inceput sa ne vedem zilnic, vorbeam ore in sir. Il consideram un prieten bun pe care sa il pastrez doar pentru mine, se ofera zilnic sa vina sa ma ia de la liceu, sub pretextul ca i se face dor sa stam la povesti, nu am acceptat sa vina, pentru ca imi iubesc prietenul si nu vreau sa se interpreteze altceva decat e. Cu toate astea, acum vreo 2 saptamani am avut majoratul, unde el a venit inaintea la toti cu un trandafir si un biletel, mi le-a lasat si a plecat fara sa mai spuna ceva. Pe biletel scria ceva de genu ca ma place mai mult decat o simpla amica si ca el cu prietena nu s-a inteles niciodata cum se intelege cu mine. I-am aratat si mamei, care mi-a zis ca poate vrea doar sa se culce cu mine. In urma cu o saptamana, m-am intalnit iar cu el si i-am zis in fata sa nu isi faca vreo speranta ca ma va baga vre-data in pat pentru ca nu are nicio sansa, ala a fost momentul cand m-a sarutat prima data si mi-a spus ca nu vrea asta..si in 2 luni de cand il cunosc, mi-a dovedit ca oarecum pot avea incredere, pentru ca nu a spus nimanui de prietenia noastra chiar daca era doar la stadiul de amicitie.
Problema acum e ca sentimentele mele fata de el s-au schimbat, incep sa vad in el mai mult decat un amic si parca ma doare sa stiu ca fata respectiva sta cu el si ea se bucura de atentia lui oricand vrea.
Ce e de facut?

4 răspunsuri:
| Justlikeme11 a răspuns:

Buna! Imi poti lasa un mesaj privat cu facebook-ul tau sau yahoo, ceva? As dori sa stam putin de vorba happy (sunt fata).

| Claudia1397 a răspuns:

Cred ca daca va intelegi, e cel mai minunat lucru intr.o relatie! Cu ajutorul lui, il vei putea uita pe actualul iubit! Succes :*

| Captoresque a răspuns:

Trebuie să ai o discuție cu el în legătură cu prietena lui. Întreabă-l dacă mai simte ceva pentru ea, de ce nu o părăsește.

Dacă nu vrea să o părăsească, eu îți dau un sfat de dinainte: nu mai sta cu el, pentru că nu se merită, și asta înseamnă că nu simte nimic pentru tine.

Și legat de prietenul ăla cu care ai o relație mai îndelungată, nu înțeleg de ce nu l-ai părăsit dacă se poartă în halul ăsta cu tine. Ar trebui să-l lași, nu face nimic altceva decât să-și bată joc de tine.

| ion933 a răspuns:

Nu-i frumos sai distrugi sentimentele fetei care sta cu el si nu cred ca iti doresti o viata doar sa fie amantul tausad