| Gg1o984 a întrebat:

Filme despre perioada celui de-al doilea razboi mondial, nazisti, lagare, fuhler, evrei. Ceva drama.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"Lista lui Schindler", unul din cele mai bine cotate filme, daca nu l-ai vazut cumva.
"Enemy at the gates", cu Jude Law, o drama extraordinara si o lupta intre doi lunetisti in timpul luptelor de la Stalingrad care s-ar putea sa iti placa, mie mi-a placut mult.
Sau, daca vrei o drama adevarata, care spune povestea razboiului asa cum e el, oricare ar fi fost el, urmareste "We were soldiers", cu Mel Gibson. Nu e din WW II, e povestea sau mai bine zis drama primei batalii majore dintre americani si vietnamezi. un film inspirat din realitate, care prezinta lucrurile asa cum au fost. Eu oricind l-as vedea din nou.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gasesti documentare faine

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La rafle (2010), In Darkness (2011), Lore(2012), Auschwitz (2011), The Boy in the Striped Pyjamas, The Book Thief, Escape from Sobibor...
Mie mi-a plăcut f mult Joyeux Noel (2005), dar acțiunea are loc în timpul primului război mondial.

| faramatania a răspuns:

The Monuments Men (2014),The Imitation Game (2014),Inglourious Basterds (2008),Unbroken (2014),The Book Thief (2013),Der Untergang (2004),Fury (2014),Allied (2016),Anthropoid (2016),The Innocents (2016)

| CVane a răspuns:

Das Boot, cauta-l e foarte bun.