| anonim_4396 a întrebat:

Filme dupa serii anime/manga in afara de " death note" si "Tokyo ghoul", dau funda pentru cel mai interesant/ cele mai multe!

Răspuns Câştigător
| HopelessAgain a răspuns:

Sunt un fan inflacarat al anime-urile si manga, foarte selectiv in aceasta categorie. Death Note este un anime pe care il recomand incepatorilor, dar ai mentionat ca doresti altceva. Tokyo Ghoul este unul dintre cele mai slabe animeuri pe care le-am vizionat, a avut potential dar l-a ratat si pe acela cu ultimul sezon, te respect pentru faptul ca esti in cautarea altor anime. Am sa iti mentionez animeurile mele preferate, primul ar fi Naruto ce este continuat de seria Naruto Shippuden => Boruto, este animeul cel mai bine gandit, cu povesti de viata de neutitat, sentimente puternice, cu tente triste, lupte, drama, comedie, nu o sa regreti niciodata fiindca te-ai uitat la el. Problema ar fi primele 200 episoade au grafica putin cam "uratica" dar vei trece cu vederea acest lucru dupa ce esti prins de acest anime, odata ce ai trecut de acest prag ai sa traiesti toate momentele din anime, nu poti explica dupa cum stii si tu despre ce este vorba in anime-uri. Attack on Titans (AoT) este un anime recent ce a prins atentia si sustinerea oamenilor foarte rapid, plictisitor la inceput (cateva episoade) dar foarte reusit ca anime. Samurai Champloo este un anime de care nu a auzit multa lume, este un anime care te prindr chiar de la inceput, nu te vei plictisi nici un moment, vei lua parte la aventura impreuna cu personajele principale, de asemenea acesta nu are un numar mare de episoade, si poveste nu este supraincarcata cu episoade "de implutura" ca in celelalte anime. MAGI este tot un anime mai putin cunoscut in Europa, dar este printre preferatele mele, un anime foarte reusit din toate punctele de vedere, vei avea de invatat din el. Kuroko no Basketball, este anime-ul pe care eu apreciez ca i-am oferit o sansa, sansa care s-a transformat in dorinta de a-l vedea in continuare fiindca l-am terminat deja, ti se va parea o idee proasta un anime "sportiv" dar nu este asa, sunt multe lucruri de invatat din el plus ca fiecare jucator are propriile skill-uri, dar in acest anime este o echipa numita "echipa minunilor" care are jucatori ce nu pot fi comparati cu nimic, echipa se destrama iar fiecare jucator este repartizat intr-o alta echipa, toti ajungand sa se dueleze intre ei, au abilitati supraomenesti, spre exemplu jucatorul Midorima poate arunca de oriunde, iar mingea va intra in cos fara sa atinga panoul. Personajul principal Tetsu/Kuroko este un jucator care are o pasa invizibila dar el nu poate arunca la cos sau dribla, te las sa ii descoperi tu pe ceilalti 6. Un anime de plictiseala este Gangsta, nu te vei plictisi la inceput, pacat ca nu au avut destule fonduri sa il termine. Acestea au fost cateva din anime-urile mele preferate, sper sa tii cont de ce am scris aici, dar totusi cred ca am uitat ceva, daca imi voi aduce aminte iti voi scrie inapoi.

| Asuka19 a răspuns (pentru HopelessAgain):

Multumesc pentru raspuns, si eu sunt o "fana inflacarata", si am vazut tokyo ghoul(evident!) si chiar mi s-a parut foarte bun in afara de ultimul sezon, iar Attack on titan l-am inceput acum 3 zile si sunt la sezonul 2! E cel mai bun anime pe care l-am vazut, si da, este plictisitor in primele episoade, dar dupa ce "intram in paine" devine genial, iar lucrul care-mi place cel mai mult e ca nu e previzibil ca alte anime-uri, de exemplu Eren isi putea face o echipa cu prietenii lui, deveneau cei mai buni, invingeau titanii, sfarsit, nu, in acest anime cand te obisnuiesti cu un personaj moare(echipa lui Levi) autorul isi omoara personajele desi par a fi principale, e crud dar si un bun mod de a ne tine in suspans si a "condimenta" lucrurile, iar misterul de pe tot parcursul anime ului devine tot mai mare cu fiecare episod, Eren si puterile lui de titan, alti tinani, zidul facut din titani
E genial
Iar pe restul nu le-am vazut, dar o sa ma uit
Te-as ruga totusi sa-mi trimiti in privat lista ta de anime-uri vazute, mi-ar placea mult
P.S :am cerut filme facute dupa anime-uri( live action), dar merge si o lista cu anime, astept acel mesaj si iti voi da si funda pentru anime uri si descrierile captivante

1 răspuns: