| Raluca1902 a întrebat:

Filme istorice, cu razboaie, batai? Sunt pentru tatal meu. FUNDAAA

Răspuns Câştigător
| Cthulhu16 a răspuns:

Buna, uite cateva filme istorice care mie mi-au placut mult (am pus din mai multe perioade si momente istorice):
Lista lui Schindler
12 ani de sclavie
Operatiune Valkyrie
Lincoln
Vlad Tepes
Ultimele zile ale lui Hitler
Hitler:Ascensiune raului
Mihai Viteazul
Am pus multe cu Al doilea razboi modial pentru ca e tema mea favorita. Spre sa-i placa tatalui tau!

| Raluca1902 explică (pentru Cthulhu16):

Multumesc mult, daca ai si seriale mari cu istorie si razboaie as fi foarte recunoascatoare

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Agora (2009), Gandhi (1982), The Imitation Game (2014), Schindler's List (1993), The Boy in the Striped Pyjamas (2008), The Soviet Story (2008), The Way Back (2010), World War II From Space, War Horse (2011), The Great Dictator (1940), Katyn (2007), Andrey Rublyov (1966), Das Boot (1981), American Sniper (2014), Unbroken (2014), Mandariinid (2013), All Quiet on the Western Front (1979), The Book Thief (2013), A War (2015), Macbeth (2015), Whiskey Tango Foxtrot (2016), Rabbit à la Berlin (2009), Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (2015), The Act of Killing (2012), All the Way (2016)...

Plus seriale: Band of Brothers, Gallipoli, Rome...

| Adry05 a răspuns:

Lista lui Schindler
Salvati soldatul Ryan
Nimic nou pe frontul de vest
Baiatul in pijamale cu dungi
Fight club
12 years a slave
The pianist
Blood diamond
The departed
Braveheart

| Vickyy a răspuns:

Downfall
La rafle
Noi cei din linia intai

| faramatania a răspuns:

Inglourious Basterds (2009),Malèna (2000),The Imitation Game (2014),American Sniper (2014),Fury (2014),Unbroken (2014),The Monuments Men (2014),Hanover Street (1979),Der Untergang (2004),The Book Thief (2013),The Flowers Of War (2011),Bridge Of Spies (2015),Whiskey Tango Foxtrot (2016)

| CuriousStuff a răspuns:

Saving Private Ryan si Braveheart
Primul cu razboiul "modern" scene incredibile si o poveste foarte faina. Al doilea urmareste un razboi mai indepartat, scotienii vs englezi. Doar astea doua imi vin, dar crede-ma ca merita amandoua. Chiar daca au un timp de rulare de peste 2 ore, daca imi amintesc bine.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

King Arthur
The pianist
Troy si 300 desi cred ca l-e vazut, dar la 300 e si continuare, aparuta in 2014 parca
Gladiator
Pompeii
Seven years in tibet

Eu pe astea mi le aduc aminte, dar gasesti pe cinemagia o gramada de liste cu astfel de filme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Pianist
La Vita e bella
Saving Private Ryan
Pearl Harbor
Schindler's List
The Last Samurai
Full Metal Jacket
Troy
Gladiator