| klaudiaklau a întrebat:

Hei imi puteti spune niste seriale spaniole
in afara de ' el barco' ' el internado'
fundita happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eva Luna

Telenovela "Eva Luna" spune povestea Evei González, o tanara care se ocupa de culesul merelor intr-o regiune sudica a Californiei, care pleaca impreuna cu tatal si sora ei in orasul Los Angeles din California, in cautarea unei vieti mai bune.

Cu o zi inainte de calatorie, matusa ei, Augusta (Sonia Noemi), ii citeste in carti si ii prezice un viitor intunecat, ii spune ca va intalni un barbat care o va face sa cunoasca atat adevarata fericire, cat si infernul. Acest barbat se numeste Daniel Villanueva (Guy Ecker), unul dintre cei mai cunoscuti vaduvi din Los Angeles, care are succes in afaceri, iar femeile sunt innebunite dupa el.

Daniel Villanueva este personajul principal al telenovelei "Eva Luna", un barbat nobil, elegant si correct, care lucreaza in Agentia de Publicitate Arismendi. Are o fetita de 10 ani si doar de dragul ei se logodeste cu Victoria Arismendi (Vanessa Villela), asta pana cand o intalneste pe Eva, de care se indragosteste iremediabil.

Atunci cand tatal Evei este ranit mortal intr-un accident de circulatie, iar soferul vinovat fuge de la locul faptei, ea jura ca intr-o zi se va razbuna. Dar pana atunci, Eva trebuie sa razbata si sa supravietuiasca intr-un oras mare precum Los Angeles-ul si in acelasi timp sa aiba grija de sora ei, Alicia.

Alicia Gonzalez, sora Evei, este o adolescenta atrasa de aventuri si de viata traita la cote maxime, care pica usor in jocul lui Tony Santana (Alejandro Chaban), un infractor abil, trecut prin scoala vietii, care nu ezita sa o pacaleasca cu prima ocazie. Fara sa-si piarda optimismul si increderea, Eva Luna trece prin situatii pe care le intampina oricare alt emigrant: dificultatea de a gasi un loc de munca fara sa aiba studii si grija surorii mai mici.

Fara sani nu exista Paradis

Atunci când dorinţa de autodepăşire se transformă în ambiţie oarbă, unii oameni sunt capabili să sfideze orice pericol, chiar dacă îşi pun în pericol viaţa. "Fără sâni nu există Paradis" ("Sin senos no hay Paraiso") este povestea Catalinei (Carmen Villalobos), o tânără care provine dintr-un sat mic şi sărăcăcios din Columbia.

Catalina este dispusă să rişte totul pentru a scăpa de sărăcie şi pentru a-şi împlini visurile, chiar dacă pentru asta îşi pune în pericol integritatea şi chiar viaţa. Catalina şi fratele ei, Bayron (Juan Diego Sanchez), au fost crescuţi de mama lor, Dona Hilda (Catherine Siachoque), o femeie foarte frumoasă şi muncitoare, dar care nu a avut posibilitatea să le ofere copiilor ei luxul la care aceştia râvnesc. În ciuda eforturilor mamei lor, Catalina şi Bayron trăiesc într-o lume săracă şi plină de nevoi.

Catalina este foarte frumoasă, dar suferă din cauza sânilor mici cu care a fost dotată, atribut care le ajută pe celelalte fete din oraş să presteze servicii sexuale plătite pentru bărbaţii influenţi şi puternici care fac parte dintr-o reţea de traficanţi de droguri. Yesica (Maria Fernanda Yepez), cea mai buna prietenă a Catalinei, a intrat în lumea prostituţiei cu propria sa afacere: recrutează şi selecţionează tinere pentru care mafioţii o plătesc în avans pentru a primi servicii sexuale. Ea este cea care o aduce pe Catalina pe drumul spre pierzanie, convingând-o că este singura soluţie de a scăpa de sărăcie.

Odată intrată în această lume, Catalina este manipulată de Lorena (Aylín Mujica), care alături de Martinez (Guillermo Quintanilla), un bărbat influent din Cartelul Juarez, le convinge pe tinere să-şi facă operaţie de mărire a sânilor sub pretextul că aşa vor avea o viaţă mai bună în afara ţării. Ceea ce fetele nu ştiu este că ele vor fi astfel folosite ca "mijloc de transport" pentru drogurile ascunse în implanturile de silicon.

Catalina va trebui să înfrunte o mulţime de piedici, de umilinţe, maltratări fizice şi sentimentale. Ea îşi va da seama că tragedia sa personală se datorează ambiţiei fără limite, care acum îi pune chiar viaţa în pericol.

Cautand-o pe Elisa

O telenovela in care este vorba despre o fata, Elisa Altamira, care - in noaptea zilei de nastere a tatalui ei - a disparut fara nicio urma... Mama fetei, Danna, cand s-a dus sa o ia impreuna cu cei trei veri ai ei: Flor, Eduardo si Santiago, a observat ca numai ei au iesit din clubul in care au stat pana la 4 dimineata...

Familia Altamira innebunita ca Elisa nu mai apare, au dat-o imediat in urmarire generala. Dupa cateva zile, tatal fetei, Mariano Altamira, a primit un telefon anonim de la un om care l-a santajat cu 2 milioane de dolari pentru fiica lui. El a luat banii si, intr-o noapte, a mers acolo unde stabilisera schimbul, dar Mariano nu a gasit-o pe Elisa...

Iubire cu chip rebel
Marichuy (Maite Perroni) este o tânără care la naştere a fost lăsată de mama sa muribundă în grija unui preot. Acesta o duce la un orfelinat, unde ea creşte până la vârsta de 14 ani, când fuge de acolo şi are singură grijă de ea. Peste câţiva ani Marichuy este însă atacată de un beţiv, moment care o marchează foarte puternic şi o face să urască barbaţii.

Spălătoreasa Candelaria (Evita Munoz) este cea care îi oferă adăpost, iar Marichuy încearcă să o ajute, pe cat posibil, pe cea care îi poartă de grijă ca o mamă. Printr-un joc al destinului, Marichuy intră la un moment dat într-o încurcătură în urma căreia ajunge la tribunal, unde este judecată chiar de tatăl ei. Niciunul dintre ei nu ştie însă despre legatura de sânge care îi uneşte.

Pentru ca ea să nu meargă la închisoare, Juan Miguel (William Levy), avocatul care o apără şi o ajută în acest timp, o duce să locuiască chiar în casa tatălui ei. Acolo locul lui Marichuy fusese luat de Estefania (Ana Patricia Rojo), o tânără vicleană care se dă drept fata abandonată a judecătorului Patricio (Ricardo Blume) pentru a scăpa de sărăcie.

Marichuy şi Jose Miguel se căsătoresc, dar imediat după nuntă ea află un secret din trecutul acestuia care o face să se despartă de el, şi să nu mai vrea sa îl revadă. La puţin timp însă, Marichuy îşi dă seama că este însărcinată, dar pentru că nu vrea ca Jose Miguel să afle, fuge cu Candelaria într-un sat îndepărtat.

Acolo ea îl cunoaşte pe Leopardo (Rene Strickler), un moşier care îi oferă adăpost, se îndrăgosteşte de ea şi este dispus să îi crească copilul. Marichuy refuză propunerea acestuia pentru că este căsătorita, iar pentru el nu simte altceva decât recunoştinţă. Cu toate acestea, Leopardo nu renunţă şi se străduieşte în continuare să îi câştige iubirea.

După o vreme însă, el află că tatăl copilului lui Marichuy este Jose Miguel, pe care îl cunoaşte de foarte mult timp, pentru că au fost colegi de facultate. Cei doi bărbaţi luptă pentru iubirea lui Marichuy, dar pentru aceasta nu va fi deloc uşor să ia o decizie.

Marichuy este asemenea unui înger, care în ciuda dificultăţilor şi răutăţilor celor din jur, nu-şi pierde frumuseţea, inocenta şi bunătatea.

Saracii tineri bogati
Alejandra Paz (Carmen Villalobos) este o tânără de 17 ani, drăguţă şi liniştită, cu un caracter puternic.

Chiar dacă a crescut într-un mediu modest, fără să fie înconjurată de lux, ea mereu a fost fericită. Viaţa ei se schimbă radical atunci când mama ei, Lucia Rios (Fabiola Campomanes), este deportată, iar ele se văd nevoite să se mute la Bogota, în Columbia, unde locuiesc împreună cu mătuşa ei bogată, Veronica Rios de la Torre (Aylin Mujica) şi cu soţul acesteia, Roberto (Juan Pablo Shuk). Veronica este o femeie ranchiunoasă şi manipulatoare, care le primeşte cu reticenţă pe cele două în casa ei.

Schimbările din viaţa ei au un efect puternic asupra Alejandrei, care nu numai că locuieşte într-un oraş nou, dar trebuie să înceapă cursurile la o şcoală nouă, frecventată de copiii celor mai puternice şi bogate familii din oraş. Copiii aceştia sunt, însă, pe departe de a fi complet fericiţi, pentru că provin din familii disfuncţionale, care încearcă să compenseze cu bani lipsa de afecţiune sau de timp, în timp ce copiii sunt lăsaţi în grija asistenţilor personali sau bonelor. Sex, alcool, droguri, arme, toate acestea fac parte din viaţa cotidiană a copiilor bogaţi. Violenţa, şantajul şi afacerile murdare completează lista activităţilor din această şcoală, unde educaţia are foarte puţină importanţă, dacă nu chiar deloc.

La primul eveniment social la care participă, o petrecere organizată de Isabela Dominguez (Margarita Munoz), iubita lui Esteban (Sebastian Caicedo), prietenii vărului său Santiago (Carlos Arturo Buelvas), Alejandra îşi pierde virginitatea după ce este drogată, abuzată şi fotografiată de violator, care ulterior postează pozele online. Toată lumea ştie că Esteban şi prietenii lui sunt liderii şi autorii acestui ritual de „initiere" pentru fiecare tânără care calcă pragul şcolii, dar nimeni nu îndrăzneşte să îi dea în vileag. David (Aldemar Correa), un student care a primit o bursă pentru a merge la această şcoală, se îndrăgosteşte de Alejandra şi devine îngerul ei păzitor. Pe de altă parte, deşi Esteban are o relaţie de lungă durată cu Isabela, el este obsedat de Alejandra, şi se foloseşte de toate resursele sale pentru a o impresiona. Alejandra Paz are de dus o grea bătălie, dar în aceasta ea va găsi iubirea adevărată în cel mai neaşteptat loc. După multe trădări şi minciuni, ea va descoperi şi cine este cu adevărat persoana responsabilă pentru violul şi toate nefericirile ei.

| klaudiaklau explică (pentru anonim_4396):

Am cautat dar nu l-am gasit imi poti da un site unde sa il po vedea

| anonim_4396 a răspuns (pentru klaudiaklau):

Care dintre ele?

| ali23082003 a răspuns:

Uite aici cateva seriale:
http://www.cinemagia.ro/seriale-tv-spaniole/

Fundita :D?