| SMH a întrebat:

Hei, mai știe careva cum se numea un serial care începea la ora 14:00 sau 14:30 pe TVR2 prin 2005 cam așa. Era vorba despre doi studenți care printr-un accident devin genii. Tipul era personajul principal, iar tipa era antieroul. Îmi amintesc că nu erau mereu genii, aveau un switch on și off, iar tranziția dintre „modul normal" și „modul geniu" se făcea printr-o ainmație care consta într-o accelerare a sinapselor neuronilor. Mersi!

Răspuns Câştigător
| SMH explică (pentru faramatania):

Un an mai târziu voiam să pun aceeași întrebare pe alt forum. Mi-am amintit ca am pus-o și aicilaughing Mulțam fain!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În 2005 nu au prea existat seriale la ora 14. Au fost câteva, Fiica oceanului, Luis și Clark, Micii savanți, Insula piraților.

În 2006 au fost mai multe, la ora 14.30. Cel mai potrivit descrierii tale ar fi:
Exploratorii galactici (Hypernauts, serial 1996- )
http://imgur.com/a/hcQJq
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypernauts

În rest, s-a transmis Colegiul ciudațeniilor, Aventuri secrete, Spellbinder-O lume nouă, Spellbinder Tărâmul dragonului, Aventuri din Kytera (Adventures on Kythera (TV Series 1991–1992)