| Orzaci a întrebat:

Hei TPU am văzut mai demult un film românesc a cărui nume l-am uitat! Va rog daca la-ți văzut sa îmi Spune-ți cum se numește! Acțiunea filmului se petrece la începutului primului razboi mondial unde doi vecini din același sat care se dusmanesc pentru o fata ajung pe front unde unul dintre ei e rănit iar celălalt i-l ajuta sa meargă mai departe, sunt capturate de unguri si forțati sa își sape gropile dar soldații unguri se îmbată si le dau drumul. In cele din urma după multe bombardamente unul dintre ei moare iar la sfârșitul filmului cel care supravietuieste ajunge la nebuni! Va rog dac știți numele filmului! happy

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu daca nu este Intunecare: https://www.youtube.com/watch?v=7ZcXFlixUa0
Sunt mai multe filme romanesti cu primul razboi mondial. Cateva am vazut si eu dar asta nu mi-l aduc aminte.
Lista de filme: Capcana mercenarilor, Prin cenușa imperiului, Ecaterina Teodoroiu, Lumina palidă a durerii, Pădurea spânzuraților si Ultima noapte de dragoste.