| dyana_2819 a întrebat:

Imi puteti da exemple de filme carora se pot cumpara si carti
de exemplu saga amurg este film si se poate cumpara si carte
scuze de exprimare

4 răspunsuri:
| uN23 a răspuns:

"Zbor deasupra unui cuib de cuci" Ken Kesey.si filmul lui Milos Forman cu Jack Nicholson,amandoua foarte bune.
"Crima si pedeapsa","Fratii Karamazov"Dostoievski,ecranizari destule in diferite epoci,rusesti sau nu.
"Lord Of The Rings"JR Tolkien,filmul n-a fost chiar rau.
"Harry Potter", J K Rowling
"Ciuleandra" Rebreanu
"Jane Eyre" Charlotte Bronte(pentru Doamne), nici o ecranizare indeajuns de buna
"Forsythe Saga" GalswortHi(ecranizare 2002)
"Ratiune si simtire'Jane Austen(ecranizari 1995, 2008)
"Balciul desertaciunilor" Thackeray
. cartile cu Hercule Poirot de Agatha Cristie, comisarul Maigret, George Simenon
Dracula, Stocker
...cartile lui Stephen King"Culoarul mortii"
"Talismanul viselor","Misery"excelente si filmele si cartile
"Carrie"
"Mizerabilii" Hugo
"Ferma animalelor" George Orwell"
Hemingway
"Pentru cine bat clopotele?"Cary Grant,Ingrid Bergman
Dumas
Dickens"Oliver Twist",David Copperfield"
Tolstoi"Razboi si pace,Anna Karenina"
Umberto Eco"In numele trandafirului",Dragostea in vremea holerei"

NIkos Kazantzakis,foarte buna cartea"Alexis Zorba" si Zorba grecul cu Anthony Quinn
Tenesee Wiliams"Un tramvai numit dorinta" o varianta cu Jessica Lange,Alec Baldwin si alta mai veche cu Marlon Brando si Vivien Leigh
"Lolita" controversata(Natalie Portman a fost oripilata si a refuzat ca si copil scenele de sex si rolul)
"Eu Robotul" Issak Asimov,cu Will Smith
"Oameni si soareci" Steinbeck
"Vremea razbunarii" John Grisham" film cu Mathew Mc Conaughey,Sandra Bullok, Samuel L Jackson
"Padurea spanzuratilor"Rebreanu,"Ultima noapte de." C Petrescu
M Eliade" Tinerete fara tinerete" (filmul lui Coppola e aiurea"
"Morometii"Preda, Rebengiuc
"A 25a ora" cu Anthony Quinn dupa un roman de Virgil Gheorghiu

| gigel68 a răspuns:

Morometii

| Cattleya a răspuns:

Pride & Prejudice, Wuthering Heights

| rheea99 a răspuns:

Buna Diana_2819, filmele se numesc Jurnalele Vampirilor si Harry Potter. Sper sa iti foloseasca raspunsul meu.Aceste filme sunt super si cartile la fel.