| ClauditaSmile a întrebat:

In serialul Almost Human ce inseamna "cromat"?

6 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Ce înseamna cromat? O corectă explicație, cea mai pertinentă, o găsesti chiar în serial (sez.1, ep.12, min.04:00 și de fapt întreaga acțiune din acest ep.se centrează pe motivul și modul de ucidere asupra acelui cromat și a altora). Deci dacă-l vizionezi cu atenție, înțelegi.

| ClauditaSmile explică (pentru faramatania):

Eu din ce am inteles ca sunt persoane foarte inteligente si foarte talentate

| faramatania a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Proiectați genetic (dotați) cu tot ce trebuie:sănătate, inteligență, frumusețe.

| stlucian a răspuns:

Nu am urmarit serialul dar in functie de traducere(daca este corecta) poate sa insemne in functie de context lucios/alunecos/sclipitor/cu o acoperire/etc.

in functie de situatie "o acoperire" sau descompiratie daca e in alt context.

PS: Am urmarit doar imagini si e greu de interpretat ceea ce ceriwinking

| ClauditaSmile explică (pentru stlucian):

Cromat in serial ar insemna persoane foarte inteligente ssi foarte talentati

| stlucian a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Inseamna ca ti-ai raspuns singura big grin
A croma= a acoperi un obiect de metal cu un strat subțire de crom.(asta ar fi definitia ca verb)
Cum am spus in functie de contextul folosit ca adjectiv
,"cromatic"/"cromat/-ă", cuvantul poate avea diferite sensuri/interpretari.

Pe vrenuri se folosea cuvantul "dur" referitor la o persoana (esti dur/ce dur esti) cu intelesul diferit de cel normal care astazi s-ar interpreta/asocia cu explresia :" esti cool"winking