| vass19 a întrebat:

In serialul: CSI: Crime Scene Investigation mereu cand gasesc o victima la care nu-i afla identitatea ii pun numele john doe. sau ceva de genu, care-i faza, stie careva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele de John Doe la bărbați și Jane Doe sau Jane Roe(2 persoane cu o identitate necunoscuta) la femei sunt folosite ca pseudonime pentru o persoană a cărei identitate reală este necunoscută sau care trebuie să fie reținută în cadrul unei acțiuni legale.
sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/John_Doe
Poti afla mai multe si aici. http://mentalfloss.com/......r-jane-doe

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numele pus este John Doe, pentru barbati si Jane Doe, pentru femei, este numirea folosita in SUA si Canada pentru persoanele a caror identitate nu este cunoscuta de la inceput.

| vass19 explică (pentru Ioandelasal):

Stiam ca este pus numele asta pentru ca nu-i cunoscta identitatea, am vrut sa aflu de ce.

| Ioandelasal a răspuns (pentru vass19):

Este foarte simplu: asa au stabilit organele in drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate că ți s-a dat răspunsul cerut de tine, îți recomand filmul The Autopsy of Jane Doe 2016, în caz că nu l-ai vizionat și îți plac filmele horror.

| vass19 explică (pentru anonim_4396):

Uuu, mersi cu siguranta

| cevdet a răspuns:

Da, la ei este un nume comun, des intalnit, cum ar fi la noi Ion Popescu.

| vass19 explică (pentru cevdet):

Aaa, eu ma gandeam ca ii ceva legat de istorie, de istoria unui om anume.