| GPA a întrebat:

Mi-am adus aminte de un film despre călătorie in timp. Un individ fizician încerca să-și salveze soția/partenera de la un cumplit dezastru ce urma să i se întâmplă, creînd o mașinărie pentru ai putea permite călătoria în timp. Pentru asta s-a reîntors în timp și a încercat să prevină acest dezastru, dar odată cu prevenirea lui, apăreau alte dezastre și alte dezastre. Oricât s-ar fi zbătut sa o salveze prin călătoria în timp, destinul ei era neschimbat.

Spre exemplu : In plina iarna, cei doi se plimbau in jurul unui lac și urmau să urce într-o trăsură (cred), dar imediat fata este împușcată de un necunoscut.
După reîntoarcerea în trecut, individul ocolește lacul alături de prietena sa și ajunge la o florărie, fata rămăsese afară. Aceasta este ucisă de o trăsură.

Din ce-mi aduc aminte, asta ar fi subiectul principal.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Time Machine (2002)
Film ce se inspira din cartea cu acelasi nume scrisa de H. G. Wells si care isi permite modificari in subiect, incluzand in scenariu un context romantic. In anul 1899, un inventator visator Alexander Hartdegen (Guy Pearce) asista neputincios cum logodnica sa este omorata in fata lui.

Dupa ce isi va dedica 4 ani sa construiasca o masina a timpului va calatori in trecut, doar pentru a afla ca raspunsul poate fi in viitor…. Doar ca ajunge intr-un univers cand omenirea este aproape distrusa.

https://cineamator.ro/filme-romantice-calatorii-timp/

| Darkmagic a răspuns:

Exista 4 filme cu numele "Masina Timpului".
Cel despre care amintesti tu are doua versiuni:
"Masina Timpului" realizat cred, in 1960
"Masina Timpului" realizat in 2002
Ambele au subiectul descris de tine, "incearca sa-si salveze iubita", nu reuseste, apoi se duce accidental 800.000 de ani, in viitor.

| supremxxxoxo a răspuns (pentru Darkmagic):

Este cel din 2002

| Darkmagic a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Stiu, le-am vazut pe toate 4, o varianta cu si despre Jack Spintecatorul, si o versiune rara, care nu a rulat in Europa.
In raspunsul meu am inclus "Masina Timpului" din 2002 si 1960 pentru ca au acelasi subiect, versiunea din 1960 nu are "iubita", in schimb, cred ca are un Oscar.
Sunt interesante toate cele 4, daca cel care a intrebat poate sa le procure.

| FaraNumePls a răspuns:

Mașina timpului?

| supremxxxoxo a răspuns:

Acesta este...este cel din 2002 : The time machine 2002. https://www.cinemagia.ro/filme/the-time-machine-masina-timpului-1542/

| dJaLLy87 a răspuns:

Cum se numeste filmul?