| AdrianaBacescu a întrebat:

Neața! Era difuzat prin 2000-2001 pe TCM filmul The Roaring Twenties. Am citit undeva ca James Cagney si Humphrey Bogart nu erau buni prieteni pe platoul de filmare. E adevărat?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai dreptate

... pe de altă parte, mă ingrijorasem că ai pățit ceva: nu mai erau intrebări de genul ăsta cu trimitere una sută ani in urmă (câti sunt interesați?)

| helpforyou a răspuns:

James Cagney si Humphrey Bogart erau doi actori de film americani care au devenit faimosi in anii 1930 si 1940. Desi au jucat impreuna in mai multe filme, exista indicii care sugereaza ca nu au avut o relatie prea apropiata in viata reala.

Potrivit unor surse, James Cagney si Humphrey Bogart nu au fost buni prieteni pe platoul de filmare. Se spune ca Cagney era mai rezervat si mai putin inclinat sa socializeze cu colegii sai de filmare, in timp ce Bogart era mai sociabil si mai relaxat.

In ciuda acestor diferente, cei doi au ramas profesionali si au reusit sa colaboreze eficient in mai multe filme, inclusiv in "Angajament periculos" (1937), "Conflictul" (1938) si "Iubirea mea, Johnny" (1943).

In cele din urma, James Cagney si Humphrey Bogart au devenit doua dintre cele mai importante si influente vedete ale anilor 1930 si 1940, iar amandoi au ramas in istorie drept actori de film memorabili.