| unbaiatanonim a întrebat:

O idee de scurt metraj? Sa aiba macar un strop de originalitate. Multumesc, dau funda.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Poti face un fel de reportaj despre o traditie (maine e sambata mortilor, filmeaza la o biserica impartirea colivei, de exemplu) ori un moment romantic intre doua personaje. Tot maine e ziua indragostitilor, poti ruga niste prieteni sa iti permita sa filmezi dupa un scenariu: el asteapta, emotionat, cu un mic cadou si o floare. Ea vine, primeste cadoul si il imbratiseaza, apoi se indeparteaza tinandu-se de mana. treci usor in neclar si muti imaginea pe un pom, pe niste norisori, fara text ca e prea complicat, doar o coloana sonora romantica. Sau ceva gen "camera ascunsa", bine, tu poti regiza totul astfel incat sa para real... un conflict pe strada intre doua persoane, ori un incident in trafic... te poti inspira din reclame de la tv, multe sunt "destepte" si pot fi valorificate, macar o idee de acolo. Sa nu il faci lung, maxim 7 - 8 minute, lumea se plictiseste repede. Scurt si de impact, foloseste trepied, cateva cadre de legatura intre secvente, desigur in legatura cu subiectul, filtre daca nu te ajuta lumina, nu filma la pranz ca e aiurea. Dimineata la 9 -10 sau dupa masa dupa ora 4. Succes.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca vrei o idee originala trebuie sa te gandesti tu la ea.

| Buresbista123 a răspuns:

Ceva legat de religie, gen un sondaj ceva in care le arati crestinilor toate neconcordantele din biblie si ii intrebi de ce cred in ceea ce cred, ii intrebi daca se nasteau in Grecia acum 2000 de ani in cine credeau, sau de ce nu cred ca Alah e calea cea dreapta, ori daca Dz a creat tot si e atotputernic asta inseamna ca e si criminal, hot, violator, malefic... Poti s o faci intr un stil amuzant in care sa demasti prostia si ignoranta din societatea noastra