| ghimpeledincoasta a întrebat:

Pentru cei care au vazut filmul, cum vi s-a parut "The last temptetion of Christ" (1988)? Oare, se stia de atunci despre faptul ca Iuda nu a fost un tradator, ci a facut totul sub directa comanda a lui Iisus?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca filmul a avut ca sursa de inspiratie una dintre evangheliile apocrife, respectiv Evanghelia dupa Iuda. Se stia de mult despre aceasta evanghelie, daca bine imi amintesc a fost condamnata, alaturi de altele, inca din secolul II d. C. Dupa cate stiu au fost peste 30 evanghelii, din care au fost acceptate - si fac parte din Bibilie - numai patru. Problema este controversata si inca nu s-a stabilit(si nu cred ca se va stabili indubitabil vreodata) daca aceasta evanghelie este adevarata, mai ales ca nu Iuda a scris-o ci un urmas(ori unul care-l simpatiza) al acestuia. Numai bine!

| SatanaInIzmene a răspuns:

Nene, tu ori n-ai treaba, ori esti prea plictisit si ai chef de cearta laughing Tocmai le-ai spart conceptiile unor pseudo-credinciosi. Vor aparea cu un volum de aberatii ca sa-ti dovedeasca contrariul.Bafta! Eu m-am carat dracu d´aciwinking

| SatanaInIzmene a răspuns:

Kronstadt, ai rabdare, sunt la ora de revelatii.Sunt in transa care ii duce la portile Univerului rolling on the floor Cand vor reveni printre muritorii de rand e belea mare.Degeaba dai in ei, sunt protejati de acea aura divina si scutul greu al prostiei crancene. N-ai tu arme sa le spargi creierul.Mai multe sanse ai sa le tragi o urecheala bunawinking

Răspuns utilizator avertizat