| iKronstadt a întrebat:

De ce este considerat Iuda un trădător, dacă a făcut exact ce trebuia să facă?

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iuda nu a fost predestinat ca sa vanda pe Domnul Isus. El a vandut pe Domnul din dragoste pentru bani, din cauza lacomiei. Ca banii erau o prioritate pentru el se vede si din faptul ca el era casierul.

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Isus știa, și totuși nu l-a oprit. Deci, cum poți să susții că nu a fost predestinat?
A primit chiar un fel de ordin: "fă ceea ce trebuie să faci!". Dacă Iuda a iubit banii atât de mult, de ce s-a sinucis, era bolnav psihic? Explică-mi fără citate din Biblie!

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Dupa ce a realizat gravitatea tradarii lui, Iuda s-a lasat coplesit de sentimente de vinovatie si a recurs la acest gest extrem. Cred ca povara care atarna pe umerii lui stiind ca a vandut pe Fiul lui Dumnezeu, era mult prea greu de purtat.

| iulianemanuel a răspuns (pentru iKronstadt):

Isus stie si cea ce vei face tu in viata asta si totusi te lasa sa continui pentru ca te las sa poti alege, pe El sau lumea, dar se va impica intr-o zi pentru ca te iubeste

| iulianemanuel a răspuns (pentru iKronstadt):

Multi oameni se sinucid din cauza banilor, si a altor lucruri fara importanta pe langa Fiul Lui Dumnezeu

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Serios? Eu credeam că credința cere timp și meditație. Cum a avut Iuda timp de asemenea revelație, într-un timp atât de scurt?
P.P. Pe viitor, caută să-mi răspunzi EXACT la ceea ce postez! Nu mai ocoli chestiile esențiale, fiindcă aici nu facem minuni, suntem doar niște oameni normali.

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Pentru ca nu a meditat suficient la acest aspect, s-a pripit si apoi a platit pretul alegerilor. Tocmai pentru ca sunt un om normal, te rog sa ma ierti ca iti raspund din perspectiva mea! Si daca nu iti place, nu am sa mai raspund la intrebarile tale!

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

N-am de ce să te iert. Oameni suntem toți. Eu te-am întrebat cum de a avut timp Iuda să-și dea seama de marea greșeală, într-un timp atât de scurt. Uite, chiar tu ai spus mai sus că "nu a meditat suficient" în primă instanță. Deci?

| iKronstadt explică (pentru iulianemanuel):

Adică, este ceva de genul "știu că vei greși, dar te las s-o faci, ca să te pot șantaja mai târziu"? Cred că habar n-ai despre ce vorbim aici, sincer.

| iulianemanuel a răspuns (pentru iKronstadt):

Nu stii cat timp traiesti pe pamant, iar eu nu cred ca 33 de ani este un timp scurt, tu?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Iuda stia ca Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu. El a fost martor la toate minunile pe care le-a facut Domnul Isus. El nu a murit pentru ca a tradat pe Isus ci pentru ca el a refuzat sa creada in posibilitatea iertarii si a ales spanzuratoarea.
Permite-mi sa iti adresez o singura intrebare si sa iti dau un singur verset.
Nu inteleg de ce toate rautatile le puneti in carca lui Dumnezeu si nu vreti sa vedeti cine este cu adevarat vinovat de tot raul?!
,, Dar Satana a intrat în Iuda, zis şi Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Lucrurile sint clare si discutia este inutila. Zicala "ce ti-e scris, in frunte ti-e pus" si ce-i spune Iisus lui Iuda "fă ceea ce trebuie să faci", nu "fa ce vrei sa faci", confirma ca destinul lui Iuda ERA sa-l tradeze pe Iisuswinking

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Corect. Dar mie-mi place s-o șicanez pe Ema. Că Hombre nu prea o mai bagă în jacuzzi laughing

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Da? Era sa ai si tu aceeasi soarta cu a lui Hombre. El se afla la ignore tocmai pentru ca a vrut sa ma sicaneze si m-a prins pe picior gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Se lasa prea greu, s-a saturat si el s-o tot invite si... nimic laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca a intrat la apa de atata asteptat! laughing

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Treaba a fost regizata. Regizorul, scenaristul, producatorul, makeup artistul pe nume dumnezeu l-a facut pe iuda sa il tradeze pe Iisus ca altfel filmul nu mai avea farmec.

| Polaris a răspuns (pentru EmaS):

Da' Dumnezeu nu era atotștiutor? Sfinte Sisoe, copilăria mea a fost o minciună!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Urat din partea ta!sad Sa-l dai pe Hombre pe ignore e un sacrilegiu! El e sfantul umorului de pe site! Ai comis-o Ema si gata! Daca te dam toti pe ignore, cum o sa-ti stea sa te certi singura? M-am suparat pe tine!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Recunosc ca am gresit, voi suporta consecintele.Nu-i bai! Sa stau si eu acolo, sa vad cum este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Iarta omule ca e si ea o Marie Magdalena a TPU-ului!
P.S. sau da-i cu piatra direct in frunte sa-i deschizi al treilea ochi poate poate va vedea si ea drumul spre jacuzzi intr-una din zilele astea frumoase de vara happy

| pesciolino a răspuns (pentru EmaS):

Iuda era predestinat sa-l vanda pe Domnul Iisus, nu este doar o singura profetie care spune lucrul acesta

| pesciolino a răspuns (pentru EmaS):

Eu consider caci Petru s-a adancit mult mai mult in pacat decat Iuda, prin faptul ca s-a lepadat de trei ori de Domnul lui.In schimb Iuda la vandut, ia parut rau (ceea ce era bine), dar greseala fatala este ca si-a luat viata, pacat ce nu poater fi iertat.(cu exeptia preotilor di vremea aceea, poate l-au ajutat pe Iuda sa ajunga aclo unde isi doresc toti, tinand cont ca ei si-au recuperat bani care ii dadusera lui Iuda pentru pretul Domnului)

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Ida a fost. In opinia Crestinilor, lacomia aurului a fost aceea care l-a momit pe Iuda sa faca
acest lucru mizerabil. Dar el a avut un motiv mult mai bine intemaiat decat motivul banilor, cu care l-au creditat Crestinii. Ca unul care a fost ales sa stranga banii pentru intregul grup ales de Isus, el a avut oportunitatea de a stange bani permanent. De ce iadul pentru totdeauna in schimbul celor 30 de banuti? Este cava mult mau mult decat pare la prima vedere. Iuda era /…/dupa acea demonstratie fiebinte a intarii in Ierusalim in fata multimii. "ACUM are loc judecata lumii acesteia ACUM stapinitorul lumii acesteia va fi aruncat afara…. aduceti-i incoace, si TAIATI-I inaintea mea..." Isus arata acum sange-rece. Daca Isus ar fi provocat, el poate ar fi reactionat cu miracole, si va aduce focul si pedeapsa din Ceruri asupra inamicilor sai; si bineinteles, o armata de ingeri (care ar fi fost la dispozitia lui) care l-ar fi pus pe el si pe discipolii sai la conducerea lumii. Din apropierea de Isus el a observat ca Invatatorul era bun, tandru si iubitor, nu era lapte si miere. Dar Iuda nu putea intelege acele iesiri "reci sau calde" ale lui Isus.

Poate ca daca era acostat//zadarat, el si-ar da pe fata bunatatile. Aceasta a fost schema lui Iuda.

Privirile suspicioase, si purtarea lui Iuda i-au dat de inteles lui Isus.El nu a avut nevoie de Duhul Sfant sa-i interpreteze prsimtirile rele din mintea lui Iuda. La masa din camera de sus, unde Isus si discipolii luau "Ultima Cina" Isus l-a concediat pe Iuda cu cuvintele:

"Isus i-a zis:,, Ce-ai sa faci, fa repede." (Sfanta Biblie) Ioan 13:27
Si Iuda a iesit sa puna sigiliul pe "afacerea injunghierii pe la spate".

Isus doar nu avea sa stea ca o closca asteptand sa fie arestat de catre Evrei. El si-a pregatit discipolii pentru intalnirea cu inamicul. Discret, ca sa nu-si sperie discipolii, el introduce subiectul apararii. Diplomat, el incepe:

"Apoi le-a mai zis: "Cand v-am trimes fara punga, fara traista, si fara incaltaminte, ati dus voi lipsa de ceva? "De nimic", I-au raspuns ei. Si El le-a zis: "Acum, dimpotriva, cine are o punga, s-o ia; cine are o traista, de asemenea s-o ia; si cine n-are SABIE, sa-si vinda haina, si sa-si cumpere o SABIE."
(Sfanta Biblie) Luca 22:35-36

Aceasta este o pregatire de Jihaad, un Razboi Sfant – Evrei contra Evrei! De ce! De ce aceasta rasturnare? Nu el i-a invatat "sa intoarceti si celalalt obraz"; "sa iertati de saptezeci de ori cate sapte" (70x7=490)? Nu i-a trimis el pe alesii doisprezece cu sfatul:

"Iata, Eu va trimet ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti dar intelepti ca serpii, si fara rautate ca porumbeii."
(Sfanta Biblie) Matei 10:16

Situatia si circumstantele s-au schimbat, si ca un general capabil si intelept,
strategia trebuia deasemena schimbata. Discipolii erau deja inarmati. Ei aveau ceva prevederi. Ei nu aveau sa cedeze Galileea printr-o simpla pocnitura de degete. Ei au raspuns:

"Domne", i-au zis ei, "iata aici doua sabii." Si El le-a zis: "Destul!" (Sfanta Biblie) Luca 22:38

Misionarul, pentru a mentine impresia de "blandul/pasnicul si rabdatorul Isus", "Printul Pacii" pledeaza cum ca SABIILE erau SPIRITUALE! Daca sabiile erau spirituale, atunci si "hainele" trebuiau sa fie tot spirituale. Daca discipolii lui Isus trebuiau sa-si vanda hainele lor SPIRITUALE pentru a cumpara sabii SPIRITUALE, atunci ei ar fi devenit SPIRITUAL Dezbracati/goi! Mai mult decat atat, cineva nu taie urechile oamenilor fizici cu sabii spirituale:

"Si unul din ceice erau cu Isus, a intins mina, a scos sabia, a lovit pe robul marelui preot, si i-a taiat urechea."
(Sfanta Biblie) Matei 26:51

Singurul scop al sabiilor sau armelor este de a rani si de a ucide. Oamenii nu cara sabii cu ei pentru a taia mere sau banane in vremea lui Christos.
Daca era o pregatire de razboi, atunci de doar dou sabii erau "destul"? Motivul
este acela ca Isus nu se astepta la o bataie impotriva legiunilor Romane. De vreme ce "prietenul" sau Iuda era in echipa cu Autoritatile de le Templu, el se astepta din partea oligarhiei Evraice la o increcare clandestina de a-l inhata. Ar fi fost o chestiune de Evrei contra Evrei. Intr-o asemenea batalie impotriva servantilor Templului Evreiesc si a "drojdiei" orasului, el ar fi predominat. De asta era sigur. El avea cu el pe Petru (ca o Stanca), si pe Ioan si Iacov (fiii Fulgerului) impreuna cu alti opt, fiecare mai doritor ca celalalt sa mearga in inchisoare pentru el, sa moara
pentru el.

"Petru I-a raspuns:,, Chiar daca ar trebui sa mor cu Tine, tot nu ma voi lepada de Tine. Si toti ucenicii au spus acelasi lucru."
(Sfanta Biblie) Matei 26:35

Asa sunt toti Galileenii. Ei aveau o reputatie de teroristi cu repetate insurectii impotriva Romanilor. Inarmati cu toiaguri, pietre, si sabii, fortificati cu simtul auto-sacrificiului care-l recunosteau/aveau pentru Invatatorul lor, el era sigur ca va trimite in Iad orice gloata de Evrei care ar fi indraznit sa-l infrunte.

El s-a dovedit a fi un strategist indemanatic, un planificator atent si responsabil.
Acesta nu era timpul de stat si de invartit degetele; de stat ca o closca! Nu, nu pentru el. El isi conduce plutonul in mijlocul noptii, catre Gethsemane-Gethsemane
– o presa de ulei de masline – o curte construita cu pereti din piatra, undeva la 5 mile in afara orasului. Pe drum, le explica seriozitatea problemei; implicatile si natura exploziva a loviturei care a esuat. Acum el trebuia sa suporte mania puterii. Pretul insuccesului! Nu trebuie sa fii un geniu militar ca sa apreciezi ca Isus si-a dispus fortele ca un tactician bine cunoscator, intr-o maniera care ar fi adus credit oricarui ofiter terminat la "Sanhurst" (academie militara in Anglia). El plaseaza opt dintre cei unsprezece discipoli la intrarea in curte, comandandu-le:

"…Sedeti aici pana Ma voi duce colo sa Ma rog." Sfanta Biblie Matei 26:36
Intrebarea care si-ar fi pus-o oricine care gandeste este: "De ce toti s-au dus la Gethsemane? Sa se roage? Nu puteau ei sa se roage in camera de sus? Nu puteau sa se duca la Templul lui Solomon, o aruncatura de bat de unde erau ei, daca rugaciunea era tot ceea ce vroiau ei sa faca? NU! Ei s-au dus in Gradina pentru a putea fi intr-o mai buna pozitie de a se apara!

Observati! Isus nu si-a luat opt dintre ei sa se roage. El i-a pozitionat strategic la intrarea in curte, bine inarmati, asa cum trebuia sa fie intr-o asemenea situatie:

"A luat cu El pe Petru si pe cei doi fii ai lui Zebedei, si a inceput sa Se intristeze si sa se mihneasca foarte tare. Isus le-a zis atunci: "Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramineti aici, si vegheati impreuna cu Mine."
(Sfanta Biblie) Matei 26:37
Unde ii lua el pe Petru si pe cei doi fii ai Zebedei, Ioan si Iacov? Sa se roage? NU! Sa faca o linie interioara de aparare – el a pus opt la poarta, si acum, zelosii luptatori, inarmati cu SABII, sa "astepte si sa vegheze" – PENTRU A FI DE PAZA! Tabloul este foarte clar; Isus nu a lasat nimic la imaginatia noastra. Si EL (singur) s-a rugat!
"…si a inceput sa Se intristeze si sa se mihneasca foarte tare. Isus le-a zis atunci: "Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramineti aici, si vegheati impreuna cu Mine."
(Sfanta Biblie) Matei 26:37

"Apoi a mers putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant, si S-a rugat, zicand: "Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu cum voiesc Eu, ci cum voiesti Tu."
(Sfanta Biblie) Matei 26:39

"A ajuns intr-un chin ca de moarte, si a inceput sa se roage si mai fierbinte: si sudoarea I se facuseca niste picaturi mari de sange, care cadeau pe pamant."
(Sfanta Biblie) Luca 22:44

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

"Apoi a venit la ucenici, i-a gasit dormind, si a zis lui Petru: "Ce, un ceas n-ati putut sa vegheati impreuna cu Mine!"
(Sfanta Biblie) Matei 26:40

"S-a dus iaras, si S-a rugat, zicind aceleasi cuvinte. Apoi S-a intors din nou si i-a gasit dormind; pentru ca li se ingreuiasera ochii de somn. Ei nu stiau ce sa-I raspunda."
(Sfanta Biblie) Marcu 14:39-40

Bietul Sfantu Marcu povesteste cum discipolii nu aveu nici o scuza pentru lasitatea lor, sau pentru. somnabulismul lor. El spune:

"…Ei nu stiau ce sa raspunda." (Sfanta Biblie) Marcu 14:40

Luca spune:"Dupa ce S-a rugat, S-a sculat, si a venit la ucenici; i-a gasit adormiti de intristare."
(Sfanta Biblie) Luca 22:45
important" iubitul "medic" etc. Ca medic, teoria sa a omului "DORMIND DE INTRISTARE" este unica. Asteptand Plansetele si suspinele, oftatul si suspinele erau din abundenta pe buzele lui Isus de la Gethsemane la Ierusalim, care ar fi socat orice pesoana care nu era in stare de ebrietate (referire la o persoana sobra, si nu la una beata) De ce "cantecele de leagan" ar fi indemnat discipolii la somn?
Isus a calculat gresit de doua ori:
- in ceea ce priveste entuziasmul demonstrat al discipolilor in camera de sus, care au crezut ca el ii va multumi pe Evrei cedand unei arestari clandestine.

- Evreii au fost mult mai hotarati decat a crezut el. Ei au adus soldatii Romani cu ei.
Invatatii Crestini nu au fost mai putin zelosi atunci cand au manipulat traducerile
Bibliei. Ei au schimbat cuvintele "Soldati Romani" cu simplul "Soldati" si din cuvantul soldati in "banda de barbati" si "gardieni"//"garzi"."Iuda, deci, a luat ceata ostasilor si pe aprozii trimesi de preotii cei mai de seama si de Farisei, si a venit acolo cu felinare, cu faclii si cu arme."
Sfanta Biblie Ioan 18:3

"Banda de oameni": aici si in versetul 12, cuvintele in asa-zisele manuscrisele originale sunt speira si respectiv chiliarchos. Amandoua termeni militari, care inseamna "cohorta" si "tribuna" "Ioan este primul Evanghelist care mentioneaza soldatii Romani printre cei care au venit sa-l aresteze pe Stapanul lor…"
Discipolii au fost capturati asa cum ar spune un Englez cu "pantalonii pe vine"
(figura de stil insemnand ca au fost capturati intr-un moment cand nu se asteptau: pe neasteptate). Literar ei au fost capturati in timp ce trageau un pui de somn. Imamicul i-a zdrobit brutal cu picioarele. Doar unul dintre soldatii lui Christos a avut prezenta de spirit sa intrebe:

"…Doamne, sa lovim cu sabia?" (Sfanta Biblie) Luca 22:49

Dar inainte ca Isus sa raspunda ceva, Petru impetuos a scos sabia si i-a taiat urechea dreapta unuia dintre inamici. Isus nu anticipase si soldatii Romani. Ralizand ca raportul de forte nu era in favoarea lor, isi saftuie discipolii:

"Atunci Isus i-a zis:,, Pune-ti sabia la locul ei; caci toti ceice scot sabia, de sabie vor pieri"
(Sfanta Biblie) Matei 26:52
Nu stia Isus adevarul acestor declaratii cand a ordonat discipolilor sa-si vanda
hainele si sa cumpere SABII? Sigur ca stia! Atunci de ce aceste contradictii acum?

Nu este nici o contradictie! Situatia s-a schimbat, asa ca si strategia trebuia sa se schimbe. Avea destula intelepciune sa realizeze ca lupta impotriva antrenatilor si inarmatilor soldati Romani, ar fi fost o sinucidere pentru razboinicii sai adormiti, chiar si cu pretentia unei rezistente.

| iulianemanuel a răspuns:

Iuda a fost un om ca si tine dar el a ales sa-L vanda pe Isus in loc sa primeasca viata vesnica, asa cum facem noi toti il vindem pe Isus si-l respingem punand alte lucruri mai importante in viata noastra.Pt Iuda banii si lucrurile lumesti au fost mai importante.citeste Matei,Marcu, Luca, Ioan si vei vedea.El a ales dar da asa a fost adus la indeplinire planul lui Dumnezeu de a ma salve pe mine, pe tine, pe toti

| Purec a răspuns (pentru iulianemanuel):

Dar de ce sa citeasca doar Evanghelile dupa Matei, Marcu, Luca si Ioan? Din cate cunosc eu, au existat 40+ evanghelii. Printre care exista si Evanghelia dupa Iuda, care desii marturisesc nu sunt foarte documentat, poveste-te chair acest lucru. Precum Iuda ar fi fost cel mai iubit dintre apostoli, si el ar fi fost pus de Iisus sa il tradeze pentru a duce la bun sfarsit planul divin happy