| elizabeth a întrebat:

Eu nu inteleg ceva. Iuda de ce a primit banii in loc sa ii dea? a facut asta ca stia de arestarea lui Iisus dar a luat banii ca sa nu spuna nimic? sau cum ca eu nu intele...

3 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Deci Iuda era un om foarte lacom, si de aceea a facut un targ cu marii preoti care voiau sa Il omoare pe Isus si a primit 30 de arginti de la acestia in schimbul predarii lui Isus in mainile lor(ale preotilor). El credea ca Isus, fiind Fiul lui Dumnezeu, va fi destul de puternic de a Se elibera din mainile preotilor, si astfel L-a vandut pentru 30 de arginti. Isus semana foarte mult cu Ioan botezatorul de aceea in gradina cu maslini Iuda L-a sarutat pe Isus pe obraz pentru ca soldatii sa isi dea seama ca El este si sa Il aresteze. Dupa ce si-a dat seama de greseala facuta, de a-L vinde pe Insusi Hristos, in schimbul a 30 de arginti, Iuda s-a spanzurat.

| Angyclon a răspuns:

Iuda a crezut ca Iisus, fiind fiul lui Dumnezeu, se va salva. Iisus insa s-a sacrificat pentru ca noi sa ne putem mantui.