| M25M a întrebat:

Revin cu o intrebare fiindca, se pare, ca unii nu stiu ce inseamna cuvantul "britanic".

Deci, as dori niste comedii britanice/englezesti/din Anglia/din Regatul Unit al Marii Britanii.
Careva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pot zice filme cu actori britanici, mai mult, tot cam aia.

Hot Fuzz
Shaun of the Dead
Paul
Keeping Mum
The Best Exotic Marigold Hotel
Nanny McPhee (seria)
Wild Target
Johnny English(seria) « a mai mentionat cineva»
Gambit
Duplex (nu e britanic, nici actorii nu sunt, dar comedia are stil asemanator cu cele englezesti)
Last but not least...as recomanda Monty Python

Dintre toate cele enumerate mi-a placut cel mai mult, cred, The Best Exotic Marigold Hotel, e mai multa dramedie/dramodie, whatever, dar e de calitate daca nu te uiti superficial.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...mi-am amintit si de comedia SF Galaxy Quest, daca nu ai vazut inca acest film, merita! E genul de comedie de calitate, din punctul meu de vedere.

Acum nu ti-am dat majoritatea filmelor ca apartenenta din Marea Britanie, dar cam toate au cel putin un actor englez care acapareaza peisajul.
In orice caz, e umor de calitate, eu asa zic. Fata de comediile americane din ziua de azi, in mare parte pentru adolescenti si promoveaza numai sex.
Vizionare placuta!

| Zatharra a răspuns:

I Give It a Year
Seven Psychopaths
Salmon Fishing in the Yemen
Tom Jones
Johnny English
Johnny English Reborn
Love Actually
Nu știu câtă comedie este în ele...Alege și tu ce-ți place!