| anonim_4396 a întrebat:

Sal Tpu.Eu si cu un prieten ne-am uitat la un film de groaza si e cu niste canibali eu zic ca nu exista si el zice ca exista.Am ramas deprimat. Exista cumva Canibani sau sunt doar superstiti si monstrozitati din filme{Funda}

12 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Exista canibali in africa, dar carne sacrificata.n-ai de ce te ingrijora, nu exista aici la noi

| kessu a răspuns:

Exista dar sunt decat prin triburile Africane si in plus aia mancau numai carnea sacrificata nu te ia pe tine si te mananca stai linistit!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista. Exista printre populatia civilizata, dar sunt doar niste omanei cu probleme psihice. Exista insa triburi prin america de sud care inca mai practica aceste treburi.

| MaskedMan a răspuns:

P.S:Ultima intrebare apoi apare funda:Am inteles ei sunt in Africa, dar totusi existau de mult acu nu mai exista nu?

| suntserios a răspuns (pentru MaskedMan):

Exista, nu in Afica, din cate am citit eu triburi de genul s au descoperit prin insule retrase de prin zona Asutraliei sau in triburile de prin zona Amazonului.

Uite un articol informativ

http://www.click.ro/......13138.html

| MaskedMan a răspuns:

Cui ii dau funda doamne... big grin Toate info sunt bune laughing

| aanny a răspuns:

Da exista, cauta pe net chiar si in Romania a fost un caz in care au prins un canibal si l-au omorat frigiderul ii era prin cu parti ale corpului uman o aratat la stirile protv happy si mai sunt

| DjShizZelLE a răspuns:

Canibalismul (din spaniolă canibal = mâncător de oameni), sau antropofagia (în greacă ánthropophágia; ánthropos = om; phágein = a mânca) era în trecut consumarea de către unele popoare și triburi a cărnii de om, determinată de insuficiența produselor alimentare sau de unele credințe religioase. Canibalismul dispare odată cu domesticirea animalelor sălbatice. Rămășite ale antropofagiei au fost observate în secolul XIX la unele popoare din Africa și din insulele Oceanului Indian și Oceanului Pacific[1].

Se disting două tipuri de canibalism:
endocanibalism - când se mănâncă membri ai propriului grup uman (familie, trib).
exocanibalism - când se mănâncă membri ai altor grupuri umane.

Ca motivații, studiile au arătat că actul de canibalism este săvârșit sub trei tipuri de justificări:
ritual (sau religios)
de supraviețuire (apare la scară largă mai ales în situațiile de foamete acută, dar și în unele situații limită în care sunt implicate doar câteva persoane)
criminal (în general practicat de persoane cu minți bolnave)

Canibalismul este foarte răspândit printre animale

| EvelynneAndreea a răspuns:

Da exista. Dar stau in Africa

| luiza95 a răspuns:

Exista canibali big grin

| bodi100 a răspuns:

Da exista