| SME a întrebat:

Sall! va convine ca a fost inchis megaupload?

Site-urile de file-sharing Megaupload si Megavideo au fost inchise joi, 19 ianuarie, in urma unei decizii a procurorilor federali americani.

"Se pare ca, Megaupload (precum si Megavideo) a fost inchis datorita violarii drepturilor de autor si a fost acuzat de pagubiti ca au suferit pierderi de 500 de milioane de dolari datorita divulgarii filmelor, pieselor si videourilor protejate. Potrivit unor informatii, Megaupload a fost inchis si angajatii firmei au fost arestati de FBI.Au fost denuntate 7 persoane, dintre care 4 au fost arestate in Noua Zelanda. Acestia sunt acuzati de Crima Organizata si Violarea drepturilor autorului. Momentan nu se stie ce se va intampla cu utilizatorii care au achizitionat serviciul Premium."

sad

9 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

:''((

Si acum, sa tinem 72 de minute de liniste pentru Megaupload si Megavideocrying

| mgtow a răspuns:

Se va deschide un site asemanator chiar daca vor sa interzica descarcarile ilegale asta nu inseamna ca nu vor exista resurse alternative de a descarca cu usurinta de pe internet.

| grgdlk a răspuns (pentru mgtow):

Nu credeam pana acum ca SOPA asta va reusi ceva, dar uite ca deja au inceput sa treaca la treaba :_o si cu niste site uri foarte mari, Viitorul 'NU' suna binesad

| mgtow a răspuns (pentru grgdlk):

Mie putin imi pasa ce va fi in viitor ca mai mult voi fi pe tir dar belea va fi pentru astia care tot descarc melodii, jocuri si filme de pe internet. Eu nu o sa-mi pot face cd-uri cu piesele favorite dar cine stie mai bine ne gandim ca totul va fi bine.

| grgdlk a răspuns (pentru mgtow):

Eu zic ca asta va afecta pe toata lumea, toti muritorii de rand care nu si permit sa dea 100 de euro pe un joc sau stiu eu cat o mai costa!

| mgtow a răspuns (pentru grgdlk):

Isi ia macar unul - 2 pe an strange cureaua la bani si gata sau isi cauta un job in plus.

| Apache a răspuns (pentru grgdlk):

Megauload era un site american... poate ca l-au inchis dar siteurile din strainatate nu sunt afectate!
sunt siteuri ca pirate.bay de exemplu care nu au cum sa fie inchise, pentru ca sunt pe server suedez...
2 ) 7 milioane de oameni au semnat o petitie anti-sopa care a destabilizat rau legea asta ...deocamdata se pare ca nu va mai trece

| grgdlk a răspuns:

WAAW incercati sa intrai pe megaupload sa vedeti cum arata? :-o

| SME explică:

Nu stiu cui sa ii dau funda