| DzEk0 a întrebat:

Salut, ce filme românești comuniste recomandați? Cum a fost și pistruiatul și altele că nu pe mai tine minte dau funda.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Seria Comisarul Moldovan/Miclovan mi-a placut mult, formata din urmatoarele filme:

Ultimul cartuș (1973)
Un comisar acuză (1974)
Revanșa (1978)
Duelul (1981)
Supraviețuitorul (2008)

| Cretinul112 a răspuns (pentru Simpatic):

A zis filme comuniste. De ce ne arati ceva din 2008?

| Simpatic a răspuns (pentru Cretinul112):

Nu are importanta anul, tema este comunista si legata de comunisc, actiunea filmului din 2008 este din anii 40 daca imi aduc aminte bine, celelalte tot asa au perioade cand se incaierau comunistii cu legionarii.
Sunt si filme din noul val care au tema comunista predominanta cum este Hartia va fi albastra din anul 2006!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe aici nu se trece, noi cei din linia 1, comisarul moldovan 3 sau 4 parti, ion antonescu

| darrio2007 a răspuns:

Ti-as recomanda foarte multe. Nu comuniste ci din acea perioada. Multe au avut un succes enorm la public. Dupa 89 numai panarame de filme au aparut desi sunt regizori si actori talentati.
Se pare ca nu esti singurul indoctrinat referitor la perioada comunista.
Totusi ti-as recomanda Nemuritorii. Regizor Sergiu Nicolaescu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Seria B.D., Nea Marin miliardarul, Buletin de Bucuresti, Alo? aterizeaza strabunica, etc.
Sunt foarte multe filme romanesti vechi, destul de bune.

| Cretinul112 a răspuns:

Pistruiatul e o propaganda comunistă. Nu recomand sa te uiți la prostia aia. As recomanda filmul Vlad Țepeș. Singurul film care respecta istoria.

| Legion7X a răspuns (pentru Cretinul112):

Daca nu era comunismul, numai vedea România filme bune. Nu l-a depăsit nimeni în România pe Sergiu Nicolaescu, după moartea lui.

https://youtu.be/QiyPYNkHyOI

| Cretinul112 a răspuns (pentru Legion7X):

Filme bune? Cum ar fi? Mihai Viteazul a fost cât de cât ok, dar nu prea respecta realitatea istorica + era o propaganda infecta. Sergiu Nicolaescu a fost un nenorocit securist. Și eu puteam sa fac scenarii mai bune decât comuniștii aia.

| Legion7X a răspuns (pentru Cretinul112):

Mă rog. Eu n-am mai văzut niciun film bun românesc, după moartea lui.

| DzEk0 explică (pentru Cretinul112):

Mie imi place comunismul mai ales filmele de genul acesta care reflecta si realitatea.

| Mirae a răspuns:

Uite o listă cu toate filmele românești din aceea perioadă: https://ro.m.wikipedia.org/......_1949-1989