| Adrianaman3 a întrebat:

Cum pot scapa de o obsesie? O am de un an. De cand am inceput sa vad TW. De atunci nu ma pot opri sa ma uit la seriale sau filme. Partea proasta e ca unele ma afecteaza. Dupa ce vad un film bun sau are un final urat (cum ar fi acum sunt obsedata de "La rascruce de vanturi"cel din 2009 este super tare. De la un timp ma doare sufletul in piept ca un nod nu stiu de ce parca as vrea o continuare ceva mai mult. Am si visat ca sunt in film etc... Cand am terminat seria Maze Runner si am vazut finalul am intrat iar in depresia asta cu durere si resemnare. Hobby-uri nu am. Am prieteni de rahat cu care nu ma pot intalni ca nu imi plac. Nu stiu csf. Si ma resemnez in filme iar. Si iar obsesie...

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Dependenta de filme nu e buna. Trebuie sa scapi de ea. Mai ales daca e vorba de seriale care te tin legata de TV zile si saptamani in sir. Cand se termina un serial impuneti sa nu te mai uiti la altul.
Suna pe cineva. O persoana cat de cat simpatica trebuie sa existe in viata ta. Cauta-o si iesiti undeva impreuna, discutati si faceti planuri.

| Aasdfghj a răspuns:

Probabil ca uneori te regasesti in ele sau cumva "intri" in film/serial si lasi sa te cuprinda acele emotii. Socializeaza online, poate gasesti persoane din orasul tau. Si la scoala poti sa-ti faci prieteni de la alte clase. Cati ani ai?

| Adrianaman3 explică (pentru Aasdfghj):

Fac 16. Dar sunt o persoana timida nu ma descurc la chestii de genul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Iesi afara singur, plimba-te, apuca-te de un sport. Cauta-ti alte anturaje.

| Lostlyric a răspuns:

Conteaza foarte mult ca obiceiurile ce ni le creem sa fie sanatoase pentru noi. De ce nu inlocuiesti obiceiul de a privi filme cu un alt obicei care sa nu te afecteze? Nu stiu...iesitul in aer liber? Poate un animalut.
Daca prietenii tai sunt de rahat inseamna ca nu-ti sunt prieteni, ci doar persoane cu care iti petreci timpul. Incearca sa legi prietenii de calitate.
Iesi la boardgames, socializare...sunt atatea situatii de a intalni persoane noi...
Daca totusi iti place sa vizionezi filme, alege filme cu un plot optimist.

| Adrianaman3 explică (pentru Lostlyric):

Sunt din Bucuresti nu ma pricep la chestii de genul. Nu sriu unde sa merg ca sa intalnesc alte persoane de varsta mea 15 fara 2luni

Întrebări recente