| djtannermka2005 a întrebat:

Salut! De ceva timp caut un film pe care l-am vazut in copilarie(posibil in apropierea Crăciunului pe Antena 1 sau Pro Tv intre anii 2011-2013). Nu-mi amintesc titlul, anul, plotul sau actorii dar stiu cateva detalii. Era o fetita blonda (cu parul pana la umeri sau cu o tunsoare de genul)care nu avea mai mult de 8-9 ani. Cel mai probabil mama ei murise si locuia cu tatal său(nu mai stiu daca avea sau nu un frate mai mare, dar nu cu mult). Tatal ei trebuia sa se recasatoreasca (clasic filmelor de genul acesta) cu o femeie rea(parca vroia sa o trimita pe fata la o scoala cu internat). Mai țin minte o scena unde tatal isi ridica fiica de pe un blat de bucatarie și alta(unde este posibil ca mintea sa-mi joace feste)fetita si alti cativa colegi de clasa stateau in curtea scolii unul langa altul iar la picioarele lor erau niste placinte(una pentru fiecare copil) posibil intentia invatatoarei fiind ca elevii sai sa arunce unul in altul cu ele, dar daca nu ma insel fetita respectiva aruncase din greseala cu placinta in invatatoare si asta e tot. Mai isi aminteste cineva filmul asta sau unul asemanator? Poate cineva sa-mi ofere o lista cu titluri de genul?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

N-o fi Matilda?

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Si eu cred la fel, urata mai era femeia aia gardian sau ce era ia acolo, de zici ca la internatul ala era detentie... urat personaj.

| djtannermka2005 explică (pentru Catrice):

Nu prea cred. L-am revazut recent, dar o sa mai arunc o privire pe la titlurile asemanatoare.

| Catrice a răspuns (pentru djtannermka2005):

Nu e, mi-am amintit după detalii da era prea târziu sa revin sa rectific.

| Bluestar202 a răspuns:

Frumos este și filmul Bona McAfee.

| Bluestar202 a răspuns (pentru Bluestar202):

Bona McPhee, scuze pentru autocorector.