| zurghii a întrebat:

Salut,
Imi puteti recomanda un film bun despre Nazism si Hitler? Cu o nota destul de mare pe IMDB

9 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Downfall (2004)

| Sn4k3 a răspuns:

Inglorious Basterds

| RainbowD a răspuns:

Dead Snow 1 si 2
Lista lui Schindler sau Evadare din Sobibor ( filme bazate pe evenimente reale)

| AllieAyl a răspuns:

Schindler's List (1993) - asta e cel mai fain
The Pianist (2002)
The Devil's Arithmetic (1999)
Stalingrad (2013)
The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

| Al3xanndra a răspuns:

Inglourious Basteeerds, este genial filmullaughing) O sa-ti spun ca este vorba despre niste spioni americani care se dau drept germani. Totul se petrece in Franta, filmul este mai greu..dar..foarte frumos. Este in film un nenorocit de german cum nu am mai vazut niciodata, foarte destept..si sa stii ca e inspirat din realitate, numai ca Hitler a murit in buncar, nu cum se intampla in film.

| Suntopisica a răspuns:

The boy in the striped pyjamas- filmul rezinta o parte mai sensibila a nazismului.

| Damon217 a răspuns:

Slavati soldatul Ryan
The pianist
Lista lui Schindler
Iti recomand aceste filme cu toate increderea, si crede-ma ca dupa ce te uiti la ele te vei gandi doar pe aceasta tema. Vizionare placuta!

| Lucy105 a răspuns:

Eu stiu o carte care se încadrează in cererile tale, însă nu stiu daca are si film. Ea se numeste "Hotul de cărți".
Sper ca te ajuta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lucy105):

Are si film. Si unul chiar foarte bun.