| AsteriskAsterix a întrebat:

Ce cărți despre nazism si holocaust îmi puteți recomanda?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

1)Un baiat pe lista lui schindler de Leon Leyson
2)Bibliotecara de la Auschwitz de Antonio G. Iturbe
3)Tatuatorul de la Auschwitz de Heather Morris
4)Jurnalul Annei Frank
5)Hotul de carti de Markus Zusak

6 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Vintila Corbul - Cavalcada in Iad, este o carte cum nu se va mai scrie. Autorul este roman si din cate stiu a participat in razboi.

| Apokales a răspuns:

Mai este si asta: Baiatul cu pijamale in dungi - John Boyne. Este si film, eu am vazut filmul si mi-a placut happy.

| AsteriskAsterix explică (pentru Apokales):

Am citit cartea. Foarte frumoasa si finalul foarte trist...

| JicaContra a răspuns (pentru AsteriskAsterix):

Trist, dar incredibil de bun, un nazist nenorocit sa vada la copilul lui ca "what goes around, comes around"... DEMENTIAL DE BUNwinking

singura chestie la fel de "buna" anti-nazisti a fost p0rn... BDSM in care negresele erau dominatore si albii erau sclavi, moama, sa trimiti asa ceva la KKK, le face implozie capul big grin

| Drkurt01 a răspuns:

Sunt multe carti despre experienta din lagare, dar nu vad pe nimeni sa fi recomandat Mein Kampf de Adolf Hitler. E biblia nazismului, autobiogafia lui. Majoritatea cartilor sunt anti nazism, dar cred ca merita sa citesti si parerea reprezentantului nazismului pe acest subiect. Asa poti sa-ti faci o idee mai ampla.

| Emiliagabriela1801 a răspuns:

1) Băiatul cu pijamale în dungi
2 ) Hotul de carti
3 ) Bibliotecara de la Auschwitz
4 ) Am fost medic la Auschwitz
5) Noaptea despărțirii ( este despre Germania după perioada nazista )
6) Războiul care mi-a salvat viata
7) Războiul care m-a învățat sa traiesc
8) Socoteala diavolului
9) Tatuatorul de la Auschwitz
Nota: toate sunt de literatura istorica! Cărțile 5, 6, 7, 8 sunt potrivite și pentru copii!