| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna Sasuke, Naruto sau Itachi? Daca Sakura inseamna floare de cires trebuie sa aiba si celelalte nume un inteles nu? Va rog!

Răspuns Câştigător
| zinedinzidan a răspuns:

Nu trebuie sa aiba un inteles neaaprat, de exemplu in bleach e senbonsakura si inseamna o mie de petale de cires sau asa da la altele nu prea sunt.

3 răspunsuri:
| IchiroHideaki a răspuns:

Numele Sasuke este numele unui fost mare ninja din folclorul japonez - Sarutobi Sasuke -. Numele nu are o traducere directa; daca o luam mai indirect, Sasuke inseamna "razboinic ninja" si Uchiha inseamna "evantai" - genul de evantai care este folosit in aprinderea focului, ca atunci cand sufli in foc pentru a-l face mai mare.
Itachi inseamna "nevastuica" si Naruto inseamna "tort din pasta de peste" - cam asa ceva.
Gaara - moarte
Hinata - loc insorit
Hyuga - soare
Iruka - delfin
Kakashi - sperietoare de ciori
Sasori - scorpion

| StarkWolf a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa aiba un inteles, parerea mea.

| KilariKilda a răspuns:

Mersi pentru. raspunsuri!