| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum se face ca de exemplu un video sau un film sa-l incarci mai repede undeva, adica sa-l transformi ca intr-un link? Ca asa cum e el iti trebuie toata ziua sa astepti

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

NU se intelege ce doresti, un videoclip sau film este rezumativ o insusire de milioane de imagini la o anumita viteza, videoul este ceva compresat. Acum survine intrebarea ce inseamna ca il faci ca un link? tu te referi la filme online cumva? si ca sa numai astepti atat sa se incarce sau ce anume?
Daca este vorba de a vizualiza ceva online conteaza in primul si primul rand viteza ta de internet, nimic altceva!

| Alex1289 a răspuns (pentru Simpatic):

Vreau sa pun un film online. Viteza mea e mare: 10 MB/s. Ieri am incercat sa incarc un film pe internet si mi-a iesit ochii pana l-am vazut... 5 ore am asteptat

| Alex1289 a răspuns (pentru Simpatic):

Vreau sa pun un film online. Viteza mea e mare, 10 MB/s, n-ar trebui sa fie o problema. Ieri am pus si am asteptat 5 ore. Imi pare ca ceva nu e normal atat timp sa astept

| Alex1289 a răspuns (pentru Simpatic):

Ma refer la INCARCAREA filmului pe internet, nu la vizionarea lui

| Simpatic a răspuns (pentru Alex1289):

Si aceasta INCARCARE (upload) depinde tot de viteza ta de internet, de la furnizorul de sevicii si nu uita ca viteza de upload este totdeauna mai mica decat cea de download, pentru ca depinde de niste criterii.
Esential este sa intelegi ca atunci cand urci (upload) un fisier mare cum este un film, mai ales daca este unul fullhd, conteaza cata viteze de upload ai,dar nu numai de asta conteaza si serverul pe care il urci, daca serverul limiteaza viteza de upload si altele care ma depasesc...cu alte cuvinte este normal sa dureze multe ore sa urci un film de cativa GB.