| Ionut659 a întrebat:

TPU îmi poate spune cineva mangaul "A silent voice" (koe no Karachi) pe scurt? Am văzut animeul și totul mi se pare ciudat. Parcă e altă poveste. Nu mai înțeleg nimic.

Răspuns Câştigător
| EllaAndreea1655 a răspuns:

Liceul japonez Shoya Ishida intenționează să se sinucidă atunci când se răzgândește în ultimul moment și decide să încheie un punct liber. Se descoperă că, în clasa a șasea, un nou elev pe nume Shoko Nishimiya se alătură clasei lui Shoya și este revelat că este surd. Ea încearcă să se integreze cu clasa, dar ajunge să fie o țintă ușoară pentru Shoya și prietenii săi de a intimida. Când vorbele despre hărțuire ajung la director, Shoya este ales ca vinovat de către profesorul său, rezultând că hărțuirea clasei devine îndreptată către el. Shoya dă vina pe Shoko, iar cei doi intră într-o altercație fizică. Shoko este transferat ulterior la o altă școală și Shoya găsește mai târziu un notebook Shoko lăsat în urmă și îl păstrează.

Fiind exclus în toată școala gimnazială pentru reputația sa de bătăuș, Shoya, acum în liceu este un singuratic deprimat care nu poate să-i privească pe ceilalți în ochi și prevede un semn „X" peste fețele oamenilor. Pentru a-și încheia capătul liber, Shoya merge să returneze caietul lui Shoko la centrul de limbaj al semnelor și să-și ceară scuze, dar intră în panică și cere să fie prieteni. Shoko își acceptă oferta, ducându-l pe Shoya să depună eforturi pentru a compensa agresiunea împotriva lui Shoko. Tomohiro Nagatsuka, un alt singuratic, se împrietenește și cu Shoya după ce îl ajută cu un bătăuș.

Într-o zi, Shoya aruncă accidental caietul lui Shoko într-un râu, apoi sare în interior pentru a-l recupera, ceea ce este interzis. Yuzuru, sora mai mică a lui Shoko, face o fotografie cu Shoya sărind și o postează online pentru a se răzbuna pe el, ducând în cele din urmă la suspendarea lui Shoya. Shoya îl găsește pe Yuzuru, care a fugit de acasă, și o aduce să stea acasă la el. Când pleacă în mijlocul nopții, Shoya îl urmează și cei doi se împacă între ei și devin prieteni.

Shoya și Shoko se reunesc cu Miyoko Sahara, un coleg de clasă de la școala elementară care era prietenos cu Shoko. Mai târziu, Shoko îi dă lui Shoya un cadou și îi mărturisește sentimentele pentru el, dar pentru că încearcă să-și spună afecțiunile decât să le semneze, Shoya o ignoră.

Shoya îl invită pe Shoko într-un parc de distracții cu Tomohiro, Miyoko, Miki Kawai (un alt coleg de clasă de la școala elementară) și Satoshi Mashiba (prietenul lui Miki). Acolo li s-a alăturat un alt coleg de clasă de la școala elementară, Naoka Ueno, care îl târăște pe Shoko într-o roată. Naoka își exprimă sentimentele de ură pentru Shoko, învinuind-o pentru că a creat o ruptură între ea și Shoya, de care este îndrăgostită. Yuzuru, care înregistrase în secret întâlnirea, îi arată lui Shoya videoclipul. Disperată să rămână fără vină pentru rolul ei în intimidarea lui Shoko în urma scurgerii, Miki expune trecutul lui Shoya studenților care nu știau de el. Mai târziu, ea încearcă să-și ceară scuze față de grup, dar Shoya îi aruncă pe toți după ce Naoka rămâne respingătoare.

Shoya află că Shoko și bunica lui Yuzuru au murit recent. Pentru a-i înveseli, Shoya îi duce în mediul rural și vede că Shoko se învinovățește pentru tot ce i s-a întâmplat. Shoya decide să-și dedice întreaga viață socială surorilor.

În timpul unui festival de artificii, Shoko pleacă acasă sub masca de a termina temele. Shoya urmează când Yuzuru îi cere să-și ia camera. Când ajunge, îl găsește pe Shoko stând pe balcon, pe cale să se sinucidă. Shoya reușește să o apuce și o trage înapoi, dar cade în râul de dedesubt. El este salvat de foștii săi prieteni cei mai buni din școala elementară, dar intră în comă. Sperând să o ajute pe Shoya, Shoko se întâlnește cu fiecare dintre membrii grupului pentru a explica situațiile ei și ale lui Shoya.

Într-o noapte, Shoko visează să primească o vizită de rămas bun de la Shoya. Oripilată, ea aleargă spre pod și se prăbușește în lacrimi. Shoya, trezindu-se din comă, se împiedică de pod și o găsește acolo. El își cere scuze pentru modul în care a tratat-o, cerându-i să nu mai dea vina pe sine și recunoaște că, în timp ce se gândea cândva să-și pună capăt propriei vieți, de atunci a decis împotriva ei. Shoya o roagă apoi să-l ajute să continue să trăiască ceea ce este de acord.

Când Shoya se întoarce la școală, el se reîntâlnește cu prietenul său și, după ce a ajuns să înțeleagă cât de mult îi pasă pe noii lui prieteni, se împacă. Prietenii merg împreună la festivalul școlii și Shoya descoperă că este în sfârșit capabil să se uite din nou la fețele altora, în timp ce prevede că semnele „X" cad. Privind în jur la familia sa și la toți noii prieteni pe care i-a făcut, Shoya începe să se intristeze știind că în cele din urmă s-a răscumpărat

| Ionut659 explică (pentru EllaAndreea1655):

Mulțumesc, în manga mai era o parte în care băiatul (le-am uitat numele) încearcă să o oprească pe față să plece în new York, ea vroia să devină frizer și să facă facultatea acolo. până la urmă el a convinso să stea cu el și s-au casatorit.

Finalul din manga parcă e mai next level

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Ionut659):

Da, iti lasa loc de v-a urma

3 răspunsuri:
| EllaAndreea1655 a răspuns:

Sper ca te am ajutat happy