| anonim_4396 a întrebat:

Unde se stochează toate emisiunile, filmele, serialele și clipurile muzicale difuzate pe posturile de televiziune?
Mă refer unde le stochează responsabilii televiziunilor, nu telespectatorii sau internetul.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Emisiunile proprii difuzate se stocheza in arhivele proprii, iar la filmele si serialele difuzate se stocheaza doar informatiile despre sursa de provenienta si datele tehnice ale difuzarii.
Inregistrarile de importanta majora se socheaza si in arhive la nivel national.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe HDD-uri mari.

| darrio2007 a răspuns:

Intr-o baza de date sau o arhivă.

| Zuzu1991 a răspuns:

In ziua de azi, cred sincer, ca la fel ca restul: intr-o "data center"
iar tembeliziunea romana, cred ca are DC propriu, cum avea de toate "propriu" pana a ajuns sa abandoneze unele (centrala electrica, statie de apa, adapost anti-atomic, etc. si au ajuns sa aiba zone subterane pe unde nu mai calca nimeni cu anii)

insa pe vremuri exista ceva numit "arhiva tv" in care se stoca in cel mai bun format al momentului (cum ar fi benzi BETA in loc de VHS in perioada analog video tape), cred ca inca mai exista chestii care inca nu au fost digitzate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au depozite gigantice la Bucuresti.
Cred că se cheamă arhiva tv.

| NunuNini a răspuns:

Au arhiva proprie.
Pe benzi (alea vechi), pe dvd-uri, pe harduri, etc. Nelogate la internet.