| terry123 a întrebat:

Vreau sa vad un film/ serial care are la baza descifrarea codurilor lui Leonardo da Vinci. Unde se fac cercetări despre operele sale, unde se descifrează mesajele lui. Chestii de genul

11 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

ISUS NU a existat
crestinismul e o religie inventata si copiata dupa religia lui Horus
NU a existat nici o fecioara Maria
DECI NU EXISTA NICI UN SFATUL GRAAL... cel putin nu versiunea crestina, cu atat mai putin versiunea din film cu urmasii lui Geezaz si sarcofagul fecioarei Maria, care e o versiune a ideii de Sfantul Graal

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

PS nu ca nu mi-ar fi placut filmul, chiar mi-a placut, iar Amélie, adica Audrey Tautou imi placea cu mult dinaintewinking

| Simpatic a răspuns:

Pai ai zis film deci nu documentar, cea mai cunoscuta serie este formata din:
The Da Vinci Code (2006)
Angels & Demons (2009)
Inferno (2016)

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Pentru tine si cei care n-au fost acolo BUG MAFIA-N-ai fost acolo, se arata clar sintagma nu vorbi daca nu ai vazut sau stii, fara polemica dar nu se stie exact daca omul a ajuns sau nu pe LUNA, apoi sa te indoiesti daca exista sau nu un Creator este cale lunga...
Iarasi unii in ipocrizia si lipsa de imaginatie doresc sa atribuie omenirii varful piramidei apogeului evolutiei, gresit Universul este nemarginit, s-ar putea cu stupoare sa aflam peste un timp 10-50-100-500 de ani ca suntem cele mai inferioare fiinte din Univers.
Repet pentru a mia oara teoria big bangului cade, fara intervenita unei fiinte SUPERIOARE, Terra nu ar fi existat asa cum o avem si nici galaxiile si nici nimic, nici macar acele gauri negre, totul este de o precizie fantastica... daca nu pui faina,apa, sare NU O SA IASA BAH MAMALIGA! PENTRU UNII dintre voi daca puneti rahat si apa iese un politist dar pentru mintile corecte rahat cu apa iese tot rahat cu apa.
Si apropo de horus si inainte de el existau alte si alte religii, daca ai fi urmarit Ancient Aliens si primii faraonii sunt considerati acolo a fi fiinte extraterestre (pentru ca studiati fiind unii au trasaturi fizice care nu sunt conform cu firea umana, unii dintre primii faraoni, de acolo a venit si idea ca erau un hibrid extraterestru) care s-au impus, iar la plecarea lor au lasat cate un om stapan peste Egipt.
Iar pentru cei care se dau docti si citeaza si din Biblia, si Biblia are o vechime mai mare de +5000 de ani incepand cu vechiul testament, deci adevar exista peste tot dar nu vrem sa il vedem e altceva.
Daca tu iti impui ca dupa moarte nu exista nimic, toata viata vei merge pe aceasta idee.
Omul a spus ca vrea sa vada un film ceva, poate si ideile lui Da vinci erau intr-un anume fel gandite, iar documentarele si filmele le-au RASTALMACIT, atata timp cat nu da vinci a facut aceste afirmatii si acestea fapte pot fi speculate.
Si apropo NU in Biblie se vorbeste de Sfantul Graal ci tot necedinciosii au promovat aceste idei, la fel cum au zis MARUL lui adam, eu nu-mi amintesc sa fi fost MAR acel fruct! Deci oamenii interpreteaza si apoi dezvolta idei si teze care duc la crearea de doctrine, de aceea nu se va gasi vreodata un Sfant Graal, pentru ca Dumnezeirea poate face minunile prin cuvant, gand, har nu materialul in sine folosit avea puteri magice cum se crede ca ar fi acest Graal.
Luam un exemplu necrestin, Zeii din Olimp beiau si ei din ceva pahare nectar si ambrozie este? dar ei insisi aveau puteri speciale NU obiectele din care mancau sau beiau!
Dar tot religiile pagane au aratat de exemplu ca Hades avea o casca care il facea invizibil, iar Hermes avea o pereche de sandale care il faceau sa zboare.
Deci sfantul graal poate veni de la mintile pagane, atunci cand te folosesti de un obiect magic.
De unde s-a ajuns la idei ca templierii detineau acest obiect sacru nu am idee, dar abunda netul de teorii si documentare, unele sunt interesant de privit.
Dar nu suntem noi in masura sa punem la indoiala daca exista o fiinta Divina suprema sau nu, pentru ca noi oamenii nu stim de unde venim,care este scopul si durata vizite noastre pe acest Pamant?
Deci raportati-va la Univers si o sa intelegeti ca acesta a fost creat nu s-a nascut, si Universul nu orbiteaza in jurul Pamantului asa cum credem noi, ci sunt cine stie cate alte popoare si cine stie in ce galaxii.
L-ai luat pe NU in brate foarte bine, nici masina timpului nu exista acum, dar daca ea se va inventa ce mai spunem atunci? ca am avut sau nu dreptate happy
Noi nu stim nici 0000000000, 1 % din tainele Universului si deja ne vedem mari si tari.
Draga bizon nu te chinui sa-mi raspunzi caci nu voi citi cu siuranta, dar apreciez daca vei depune acest efortwinking

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

NU am spus ca nu exista un creator
EU CHIAR CRED CA EXISTA DUMNEZEU
numai ca nu e nici pe departe ce zice religia

am spus NUMAI ca nu a existat Isus si ca religia crestina e inventata

dovezile cum ca D-zeu NU este iubitor sunt ZDROBITOARE in lumea asta, daca asta si nimic altceva nu ar contrazice religia, asta ar fi indeajuns

| sabin89 a răspuns (pentru Bizon95):

"Eu chiar cred că există Dumnezeu"
Doar crezi? Sau ştii precis?

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Nu e nimic gresit in acea afrimatie e sinonim cu insusi credinta.
De aceea si Crezul incepe cu "Cred intr Unul Dumnezeu "
Diferita mi se pare afirmatia ca acest domn crede in existenta lui Dumnezeu dar nu si a fiului acestuia, Iisus.
Dar tot el a zis ca Dumnezeul sau nu este crestin.
N-are rost plemica fiecare natie si popor are divinitatea sa, pe mine nu ma deranjeaza nici ateii, nici musulmanii si chiar nici satanistii, fiecare cu ale lor.

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

E o diferenţă între a crede şi a şti

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Sa nu fim mai catolici decat Papa totusi, cred in Dumnezeu dar nu stiu cum arata si nici unde este localizat pentru ca nu L-am intalnit.
Cei care stiu sigur ca exista Dumnezeu si cum arata si l-au cunoscut personal (imi permit spune aici ca pe o persoana fizica, desi Dumnezeu este Duh Sfant ) sunt cei care au purtat in vechiul testament discutie de la egal la egal cu Dumnezeu: Adam, Enoh si sper sa nu gresesc Avraam, nici macar Moise nu a fost fata in fata cu Dumnezeu.
Explica totusi de ce exista diferenta intre a crede si a sti cand vine vorba de credinta in Creator? ele nu sunt sinonime in acest context?

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

Aş putea să continui comentariile, dar mi-am amintit că aici suntem pe categoria Filme, şi deci n-ar prea fi indicat. Reţin însă ideea şi o să caut un prilej pe o categorie potrivită. Chiar mi-ar face plăcere o discuţie pe această temă.

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, suntem pe filme si ne vor lua de urechi.
Din pacate discutiile despre Divinitate si religie (aici pe TPU exista si o categorie dedicata religiei) trece in diverse in injurii si polemici pentru ca subiectul este unul foarte complex si chiar necesita studii in domeniu pentru ca putea purta o discutie avansata.
De aceea ma tem sa scriu ceva referitor la aceste subiecte caci mereu se gaseste un agitator care va vrea sa se faleasca cu ceva anume.
Cum spuneam este foarte complex orice subiect ce tine de biblie, sa nu uitam ca preotii fac scoala iar pe langa asta cei mai buni studiaza carti ani de zile, ori eu nu-s in domeniu mai stiu si eu una alta.
Punem punct acestei discutii pe care recunosc eu am adus-o in acest stadiu, adica am deviat de la subiect!