| Adrian1457355 a întrebat:

Vreau si eu niste anime care merita vazute.Dau funda

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Uite aici anime-urile mele preferate dupa gen:

Actiune/Drama

1.Tokyo Ghoul
2.BTOOM
3.Attack on Titan
4.One Punch Man
5.Strike the Blood
6.Plastic Memories (am plans; _; )
7.Charlotte

Comedie

1.Gintama
2.KonoSuba
3.Prison School
4. Daily Lives of High School Boys

Dragoste

1. Kaichou wa-Maid Sama
2. Your Lie in April
3.Say I love you
4.Sakuroso no Pet na Kanojo (abia l-am finalizat, e diferit fata de celelalte anime-uri si cred ca o sa-ti placa )
5.Toradora
6.Ore Monogatari
7.Iar...Plastic Memories
8.My Little Monster
9. Diabolik Lovers

Horror

1.Another
2.Corpse Party
3.Parasyte
4.Shiki
5.Higurashi no Naku Koro ni
6. Elfen Lied
7.Deadman Wonderland
7.Blood C

Fantasy

1.Nanatzu no Taizan
2. Fullmetal Alchemist-Brotherhood
3.Kill la Kill
4. Fate Series
5.Magi-The Labyrinth of Magic
6.Ao no Exorcist (e undeva intre acțiune, drama, fantezie si supernatural)
7.Kyousou Giga

Supernatural

1.Noragami Aragoto
2.Boku no Hero Academia
3. Fate/Stay Night
4.Needless
5.Big Order
6.Brave
7.Black God

Mai era si Death Note care e printre preferatele mele, dar nu stiu in ce categorie sa-l pun.
Acum la uit la Black Butler si ii ok, cred ca va intra printre preferatele mele in top 10.
Daca te uiti la ecchi (adica anime-uri perverse)...

1.Boku no Pico(e singurul anime care a reusit sa ma lase marcata)
2.HighSchool DxD
3.Kiss x Sis
4.Prison School
5.Shimoneta
6.Monster Musume
7.Shinmai Maou no Testament
8.Netoge no Yome wa Onnatoko
9.Ia nai to Omotta
10.Infinite Stratos

Daca nu iau genul anime-urilor in considerare acesta ar fi top 10(e doar opinia mea):

1.Tokyo Ghoul(este vorba despre niste creaturi numite ghouli care se hranesc cu oameni. Personajul principal numit Kaneki, un baiat timid si fara prieteni(in afara de Hide)cu note bune ajunge sa se îndrăgostească de o fata care era la rândul ei un ghoul. Când întâlnirea celor doi se sfîrseste aceasta isi arata adevarata fata si in încercarea de a-l omora pe Kaneki un pod in constructie cred cade peste aceasta.Amândoi sunt dusi la spital si o parte din organele fetei sunt transferate in Kaneki, astfel devine jumatate ghoul si trebuie sa accepte asta, dar sa si ramana in continuare uman, astfel ajunge sa se lupte cu propria persoana si cu numerosi adversari, devenind unul dintre cei mai puternici ghouli.)
2.Death Note(un tip inteligent numit Light Yagami gaseste un carnet.Nu era unul obisnuit.Numele celui care e scris in acesta ajunge sa moară din cauza unui infarct sau ceva de genu.La inceput nu crede asta, dar dupa prima incercare realizeaza ca e adecarat.Light era nemultumit de crime si corupție, asa ca decide sa devina justitia judecand criminalii. Exista o lume a shinigamilor(shinigami inseamna înger al mortii)si fiecare dintre ei are un carnet al mortii.Ryuk,un shinigami isi scapa caietul in lumea oamenilor, astfel devenind proprietatea lui Light si din aceasta cauza Ryuk e nevoit sa il urmeze.
Cel mai mare detectiv din lume care isi spunea L încearcă sa descopere cauza crimelor, ajungand astfel la Light.Din clipa în care s-au intanit L stia ca Light e Kira (aceasta fiind porecla data de catre public lui Light), dar in lipsă dovezilor nu poatea face nimic.
L devine cel mai mare obstacol al lui Light, astfel începând un joc pe viața si moarte intre cei doi.
3.Attack on Titan(cred ca pe asta il stiai deja)
4. Kaichou wa-Maid sama(o fata pe nume Ayuzawa Misaki merge la un liceu numit Seika.Aceasta era muncitoare, inteligenta si sefa la liceul respectiv. Uraste băieții, e agresiva si încearcă sa transforme prin numeroase eforturi liceul Seika intr-unul plin de fete si dupa parerea ei liceul perfect.Il intalneste pe Usui, un baiat chipes, tacut si inteligent.Acesta era placut de catre toate fetele de acolo motiv pentru care Usui isi pierduse interesul in dragoste. Ayuzawa ducea o viata dublă. Familia ei era săracă, deci muncea la un restautant cu jumatate de norma drept servitoare.Dorea ca secretul ei sa nu fie descoperit, dar intr-o zi cand aceasta termina lucrul Usui i-a aflat secretul si a inceput sa vina zilnic la restaurantul respectiv, astfel luând nastere o frumoasa poveste de iubire intre cei doi.E primul anime vazut de mine si probabil preferatul meu.Merita vazut).
5.Sakuroso no Pet na Kanojo(un băiat cu note medii la scoala sta la căminele normale.Intr-o zi gaseste o pisica pe care are de gand s-o tina, dar neavând voie sa tina animale la camin e trimis la căminul Sakura, un cămin pentru nebuni.
Acolo întâlneste cateva persoane ciudate, dar fiecare avand un talent unic si fiind recunoscut.La un moment dat acesta se simte incomod deoarece toți au ceva special in afara de el.
Intr-o zi profesoara de la cămin il pune sa o aducă verișoara ei din gara, o fata in varsta de 16 ani si tacuta care era o maestra in arta.
E foarte funny deoarece ea e pusa in grija lui.Ea nu stia sa se îmbrace si bietul băiat era nevoit în fiecare dimineata s-o faca.De la inceput dorinta lui a fost sa plece de la căminul Sakura dupa ce va fi vândut pisicile, dar ajunge sa se îndrăgostească de fata si cei de acolo ii devin prieteni).
6.Another(e ceva mai complicat aici...deci.In urma cu vreo 20 de ani o fata buna la sport, la invatatura si sociabila ajunge sa moară din cauze necunoscute.
Colegii si profesorii acesteia nu au putut accepta faptul ca a murit, deci pana la sfarsitul anului s-au purtat de parca aceasta ar mai fi trait.De atunci in fiecare an in clasa respectiva mor numerosi elevi.Cea care murise a blestemat clasa.Intr-o zi cineva gaseste soluția. Unul dintre elevi era in plus in fiecare an, dar nu se stia cine.Acel elev era de fapt mort, dar nici el nu stia ca e mort, deci ducea o viata normală. Daca elevul mort era eliminat crimele aveau sa se oprească.
Cu vreo 10 ani în urma clasa condamnata de pe vremea aceea a mers la un templu in speranta ca se va termina.Totul a fost bine pana la plecare, cand din diverse cauze au murit cativa elevi. Unul lovit de fulger, altul a fost zdrobit de un camion etc.
Doi dintre elevi se iau la ceartă si unul il omoară pe celalalt.
Ziua urmatoare cand cel in viata isi intreaba colegii despre colegul pe care il omorase acestia nu stiau nimic despre el, de parca nici nu ar fi existat.Si cadavrul dispăruse.Inainte sa isi piardă memoria a înregistrat o caseta in care spunea ca elevul mort(cel in plus) trebuie eliminat.Descoperise soluția.Deci profesorii recurg la o metoda nu tocmai convenabilă.
In fiecare an nestiind cine e elevul mort aleg unul random si se poartă de parca acesta nu exista.La inceputul anului seful clasei alege un elev care va fi considerat inexistent si fara ca acel elev sa fie de fata le explica situatia celorlalti si se poarta de parca acel elev nu exista.Astfel crimele iau sfarsit.Si ajungem in prezent, la inceputul anime-ului cand un băiat pe nume Sakakibara se transfera la cateva luni dupa începerea anului scolar in "Clasa mortii".
Acesta vorbeste cu elevul inexistent(o fata ciudata si tacuta numita Misaki)inainte ca colegii sa-i sa-i explice situația.
La inceput de crede ca Misaki e o fantomă si pret de cateva episoade nu vei stii despre ce e vorba.Ti-am spus ca sa nu te chinui cum am facut eu sa deslusesti misterul.
Ok...si dupa oricine încerca sa ii spuna lui Sakakibara motivul pentru care nu trebuie sa vorbeasca cu ea sau o aduce pe Misaki in discuție moare.Crimele isi reiau cursul si o perioada pentru a scapa, elevii îl consideră pe Sakakibara al doilea elev inexistent, astfel Misaki si el ajung sa caute o rezolvare si sa găsească elevul mort.)

7. Your lie in April(un băiat pe nume Arima Kousei era talentat la pian. Ajunse sa castige numeroase concursuri sub îndemnul mamei sale care l-a obligat sa devină cunoscut international, batandu-l.Intr-o zi aceasta moare si il blestema, astfel Arima nu mai poate auzi sunetul pianului, deci nu mai poate canta.Dar intr-o zi întâlneste o fata foarte talentată la vioara si frumoasa datorită căreia ajunge din nou sa poată canta, dand spectacole împreună.
8.One Punch Man( e vorba despre unu care se antrenează 3 ani si ajunge sa doboare orice adversar dintr-un singur pumn.El e necunoscut drept erou de catre ceilalți si actiunile lui rămân mereu necunoscute.
Exista o liga de "eroi" care salveaza orasul de creaturile ce amenințau lumea.Cel putin asa credea publicul. Tipul ala făcea totul.E atât de enervant.
9.Gintama(ii cel mai funny anime pe care l-am vazut)
10.Noragami(.)

Daca iti plac anime-urile triste vezi:

1.Clannad
2.Plastic Memories
3.no Grave of the Fireflies
4.Angel Beats
5. Your Lie in April

Anime-uri cu fete yandere:
1. Mirai Nikki
2.Higurashi no Naku koro ni
3.Deadman Wonderland
4.School Days
5. Elfen Lied

Sper ca te-am ajutat!

| BlackRose03 a răspuns (pentru BlackRose03):

Ughh...mi-a mai placut si Assasination Classroom

8 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Naruto yuyu hakusho inuyasha atla Lok

| TheRealFantasy a răspuns:

Pe langa ce au zis ceilalti as adauga si:

Kyoukai no kanata (romance, supranatural)
Hagure Yuusha no Estetica/Aestetica of a rogue hero (ecchi, fantasy, comedie, oarecum, a fost al treilea sau al patrulea anime pe care l-am vazut, eu m ras cu lacrimi dar acum depinde, e distractiv oricum, stil Highschool DxD asa)
Akame ga kill (actiune, caractere misto)
Haikyuu (volei, pe stil mai anime, fara supranatural)
Hyouka (slice of life, highschool, e mai normal.)
Hellsing (horror, actiune, vampiri) + Hellsing Ultimate
Nana (drama, multa, simt artistic dezvoltat)
Re:Zero kara hajimeru isekai seikatsu (fantasy, actiune, comedie)
Akagami no Shirayuki-hime (romance, fantasy, stil medieval, simt artistic)
Spice and Wolf (romance, supranatural, comedie, atmosferic, artistic)
Overdrive (ciclism, romance ici-colo, comedie)
No game no life (fantasy, actiune, ecchi, comedie)
Danganronpa (psihologic, mai slab decat death note dar bun, actiune, romance)
Steins; Gate (de toate, sci-fi, comedie cu gust, romance, drama, actiune, e foarte complex)
Princess Mononoke (e un film doar, actiune-aventura, romance la un nivel inocent, n-are ecchi deloc)
Code Geass (supranatural, actiune, mecha/roboti, psihologic)
Chihayafuru (game, adica un joc, de carti mai exact, e un shoujo, cam ca Nana, are romance si drama dar nu ai sa vezi ecchi, comedie la greu, etc.; e un anime mai cu "caracter")
Ninja Scroll (actiune, drama, ninja-oldschool, romance)
D'Gray Man (supranatural, actiune, comedie, drama, e cam lung dar merita)
Tegami Bachi / Letter Bee (pe acelasi stil ca si d'gray man)
Claymore (similar cu cele doua de mai sus, doar ca personajul principal e feminin, alea doua intre ele sunt mai similare, asta e mai dramatic/teatral)
Fate Zero + Fate Stay Night (pe aceeasi lungime de unda cu cele de mai sus, sunt foarte similare intre ele, difera la nivel de personaje/puteri/poveste)
Ga-Rei-Zero (actiune, thriller, super-puteri)
Rurouni Kenshin (actiune-aventura, comedie, istoric, samurai, "distractiv")
(Neon Genesis) Evangelion (actiune, dementia, sci-fi, mecha, nu e la nivelul la care e Serial Experiments Lain, dar nu-i foarte departe, e destul de complex si o drama psihologica)
Ushio to Tora (comedie, demoni, supranatural)
Tengen Toppa Gurren Lagann (actiune-aventura, comedie, fantasy, arte martiale)
Gankutsou (un fel de contele de monte cristo daca ai citit cartea dar pe stil anime, psihologic asa.)
Shinsekai Yori (drama, horror, sci-fi, supranatural)
Skip Beat (comedie, drama, romance)
Jojo's Bizarre Adventure (actiune, drama, supranatural, vampiri)
Serial Experiments Lain (asta e dementia, adica un fel de horror psihologic, in loc sa se joace cu elemente de tip crime sangeroase, personaje infricosatoare, etc. se joaca cu mintea ta, e un stres psihic, daca nu iti plac horror-urile psihologice nu iti recomand, nu iti va placea probabil)
Gantz (ultra-horror, oldschool totusi)
Ghost Series (horror, mai copilaresc)
Tales of the Abyss (fantasy, actiune-aventura, romance, drama putina)
Ajin (horror mai modern, cu actiune, e mai realistic si ca poveste dar si ca animatii)
Soul Eater (actiune, supranatural, comedie, unii zic ca e horror dar nehh, nu are gore(sange mult))
Persona 3, 4, 5 (sci-fi, drama)
Guilty Crown (actiune, drama, sci-fi)
Campione (comedie, ecchi, fantasy, harem, romance, magic)

Black butler se mai numeste si Kuroshitsuji, in japoneza, Mirai Nikki se numeste Future Diary in engleza si cel putin pe asta ti-l pot recomanda si, eu, e un anime complex, foarte dezvoltat, merita vizionat).

Nu as putea face un top, am lasat o parere doar personala, eu de obicei cand caut anime-uri ma uit cate episoade are si la trailer, eventual la primul episod. In mod ciudat totusi fix anime-urile la care n-am vazut trailer sau spoilere mi-au placut, asa ca as recomanda sa cauti dupa genuri si direct sa te uiti la primul episod si sa continui pana la episodul 5-10, doar daca nu iti displace total anime-ul, moment in care te orientezi spre altul evident. happy
Zic asta fiindca la unele anime-uri povestea se dezvolta mai greu.

| comyne a răspuns:

Depinde si de varsta pe care o ai... poti sa te uiti la inazuma eleven (sunt mai multe parti si au multe episoade )! Eu ma uit cand ma plictisesc

| Adrian1228 a răspuns:

Depinde ce tip de anime vrei. Mie mi-au placut mult si zic ca merita vazute de orice fan anime:Tokyo Ghoul, Mirai Nikki, Noragami, Durarara, Death Note, Attack on Titan. De asemenea mi se par interesante si Ao no Exorcist, Fairy Tail, Black Lagoon, Sword Art Online. Sper ca te-am ajutat!

| Adrian1457355 explică (pentru Adrian1228):

Am vazut deja Attack on Titan, Tokyo Ghoul, Death Note, Sword Art Online dar o sa le incerc pe restul mersi mult pentru raspuns

| Ad39 a răspuns:

Pai depinde de ce preferi...Eu iti recomand Naruto (in primul rand :D) tokyo ghoul, sword art online, Attack on titan, full metal alchimist, bleach, Dead note, Hunter x hunter, one piece... de fapt iti voi da si un link catre un top de la un canal foarte cunoscut in Romania.
https://www.youtube.com/watch?v=Ci6Jr2ae7Ew
sper ca te-am ajutat :*

| Gabi6656667 a răspuns:

Ce mi-a placut extrem de mult sunt : Attack on Titan si Death Note