| Loredana_Maria_2000 a întrebat:

Acum 6 zile catelusa mea shih-tzu mi-a fatat 5 catei, dintre care unul este foarte mic si slab(fetita).Si el a fost chiar primul pe care l-a fatat, si a durat cam mult sa il faca a si schincit cu toate ca el era foarte mic si ar fi trebuit sa il faca rapid, poate pentru ca era cam bleg si nu prea misca...nu stiu. Acum tocmai dupa o saptamana acest puisor mic de abia mai misca si azi supsa cam putin, dar are o burta foarte mare si nu stiu de ce. Timp de 6 zile misca, manca era mai energic si de ieri s-a schimbat radical.Azi de cateva ori fu cam rece si de abia reusi sa il incalzesc. Catelusa a stat cu ei in baie unde este cam frig, sa fie asta motivul sau altul.Va rog daca stiti ajutati-ma, chiar nu mai stiu ce sa ii mai fac? crying(

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cateaua il linge? s-ar putea sa aiba nevoie sa isi faca nevoie ( puii de acteva zile nu pot sa isi faca singuri nevoie, trebuie stimulati - daca cateau nu ii stimuleaza, incerca tu, cu o discheta demachianta sau cu fata sterge-l la fundulet, sau pe unde face pipi pana isi face nevoile).
Sper ca nu stau pe gresie, sper ca au pe ceva gros sa stea.
Daca nu isi revine ( abdomenul nu se dezumfla), atunci te-as sfatui sa te duci cu el de urgenta la veterinar.

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru LaLaura):

Nu sta pe gresie statea intr-o ladita cu un covoras pe ea, oricum acum sta in casa langa calorifer...Ba da il linge si am vazut ca si-a facut si nevoile.Dar burta tot nu ii scade si mai ales incercai de nenumarate ori sa il fac sa suga, dar eu i-o bag ea si-o scote.Si spre deosebire de acum cateva ore misca mai bine, dar ma speriasem foarte tare pentru ca atunci cand o luam in mana nu misca deloc, nici capul nu si-l mai putea sustine.Dar acum vad ca mai merge putin, dar tot nu vrea sa suga

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru LaLaura):

Da si-a facut si nevoile

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru Loredana_Maria_2000):

Asi putea sa ii mai fac ceva, in afara sa il duc la veterinar?

| LaLaura a răspuns (pentru Loredana_Maria_2000):

Incerca sa mai stimulezi si tu, sau pune puiul langa mama, sa il linga, asta cand vezi abdomenul asa tare, mie mi-a murit acum vreo 13 ani un puiut de la cateau mea pentru ca nu stiam ca trebuie stimulat. dar daca abdomenul umflat persista si dupa ce isi face nevoile, te-as ruga sa te duci cu el la un veterinar, alta e cauza si la fel si tratamentul.

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru LaLaura):

Burtica oricum nu o are tare o are moale, dar cred ca cea mai mare problema e ca nu suge si ca nu prea misca

| LaLaura a răspuns (pentru Loredana_Maria_2000):

Nu prea ai ce sa ii faci, decat sa astepti. Daca nu suge aproape deloc, poti sa ii dai cu seringa ( fara ac) laptecaldut cu 1, 5 % grasime si apoi musai trebuie stimulat dupa cateva minute, dar asta doar daca nu mananca aproape deloc, laptele matern e net superior celui de vaca si are nevoie doar de cel de la mama.

| LaLaura a răspuns (pentru Loredana_Maria_2000):

S-ar putea sa aiba si vreo boala, doar medicul o sa iti spuna exact dupa un control.

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru LaLaura):

Dar are doar 7 zile, e asa firv si mic.La un asemenea catel nu cred ca are ce sa ii faca veterinarul, nu i se poate da pastile, injecti, nimic. Timpul va decide, eu tot zic ca daca are burta mare nu ar vrea sa mai manance

| LaLaura a răspuns (pentru Loredana_Maria_2000):

Are ce sa ii faca, poate sa ii faca si injectii dar si pefuzii daca este necesar.