| greenskull a întrebat:

AJUTOORRR! imi mor pestii!
salut, am un acvariu de 20L cu minifilru si scoici decorative, am avut in el: o pereche de caras auriu, o pereche caras telescop negru, 1 platty, o pereche arlechin, o pereche scalari si una de somni sanitari.

In doua saptamani am mai ramas doar cu un somn sanitar.Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac.Intr-o zi mi-au murit 3 pesti.

VA ROG! AJUTOORRRR! ce sa fac?

9 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Buna. eu una cred ca sunt prea multi pestisori in acel acvariu. mai ales ca nu sunt de aceleasi rase.:d trebuie sa le schimbi apa din 2-3 zile, si sa le dai suplimente pentru pesti pe care le gasesti in pet shopuri.eu cred ca ar fi trebuit sa ii muti pe fiecare separat.

| KaterinaPetrova a răspuns:

Adica fiecare specie separat:d

| Nymphetamine a răspuns:

Le-ai schimbat apa?

| ΔH a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa le pui si niste plante, se gasesc tot la magazine pentru pet-uri.
De asemenea ai nevoie si de-un termostat pentru a tine apa la o temperatura buna pentru pesti, altfel se pot imbolnavi, si asta sa fie cauza din care mor.

Apa le-o schimbi?
Nu te baza numai pe filtru.
Schimba-le apa odata la vreo 3 zile, macar.

| ΔH a răspuns:

@KaterinaPetrova, nu neaparat.
Nu-i nicio problema atata timp cat nu se bat intre ei.
Apropo, cred ca stii faptul ca nu trebuie sa inghesui pestii.
Sper ca nu ai foarte multi in acvariul ala, fiindca nu-i chiar asa mare.

| Trefla a răspuns:

Esti tampit/a.Cum sula mea sa ti atatia carasi+sanitari in 20l? pentru un caras trebuie un acvariu de minim 50l, in ala ar fi perfect un betta cu ceva moss si anubias

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ai prea multi pesti! Un singur scalar are nevoie de 50l! Eu am 2 scalari si 10 sanitari corydoras ( sunt mici ) in 126 litri, am si un filtru mare! Uite cum se face curat: Se schimba in fiecare saptamana cu un furtun mic 5 litri si apa de la chiuveta trebuie sa stea minim 3 zile intr-un bidon in care se pune jumatate de lingurita de sare fara iod. Inainte de a cumpara pestii acvariul trebuia sa stea fara pesti doar cu apa in el 3 saptamani. Eu dupa ce le fac curat pun in acvariu AquaSafe si EasyBalance pentru ca apa si pestii sa fie sanatoase si pentru stabilizarea Ph. E indicat sa nu ti pesti mari ex: scalari, carasi, etc. Cea mai buna alegere este sa ai un betta ( e un peste foarte frumos) nu are nevoie de aer, filtru, etc se tine in borcane fiindca are nevoie de spatii foarte mici. Inainte de a cumpara orice peste trebuie sa te documentezi despre el! Succes!

| iepurac a răspuns:

Tu nu știai ca carașii nu pot sta cu alte specii? Carașii nu sunt așa de rapizi ca ceilalți și sanitari sau alți pești le pot provoca răni interne, care pot fi chiar fatale

| greenskull explică:

A, da, si trefla?, tampita ii aia ce teo nascut