| MJ4everkingofpop a întrebat:

Am cumparat azi 2 pesti Scalari si mi-a mai ramas de la pestii care au murit mancare.
Dar mancarea este de acum 5 sau 6 luni...credeti ca mai este buna pentru ei?
Si mai am totodata o intrebare... Daca ii tin intr-un acvariu de marimea unui caiet( mic, nu studentesc), le este suficient?
Adica voi merge sa le cumpar unul mai mare dar doar peste vreo 2 zile pot.
V-or reusi sa supravietuiasca?

3 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pe cutie sau punguta scrie termenul de valabilitate al produsului. Scalarii nu sunt pesti usor de intretinut. Trebuie sa ai grija ca apa sa nu fie temperatura mai mice de 25 de grade Celsius.

| alionadoareu a răspuns:

Daca sunt pui... poate. daca sunt maturi o sa se bata pana le sar toate apele (mai ales daca sunt de acelasi sex). vezi ca un scalar are nevoie de min 50 litri de apa, deci iti trebuie un acvariu de 100 litri. si in plus trebuie sa ai grija ca sunt foarte pretentiosi, nu se impaca cu orice peste. sunt foarte teritoriali iar daca nu le iei un acvariu suficient de mare se omoara intre ei. data viitoare informeaza-te inainte sa cumperi. scalarii nu sunt pentru incepatori. daca ai spatiu putin mai degraba iti luai un beta: e foarte frumos si necesita un bol mic de apa. hrana aia trebuie sa verifici daca se potriveste si pentru scalari si daca nu a expirat, si daca ai pastrat-o corect (ferita de umezeala etc) in rest e ok.

| AdrianIonut100 a răspuns:

Nu sunt sigur.Dar tu cum te-ai simti in locul lor intr-un acvariu de marimea unui caiet mic? E posibil ca 2 zile sa supravietuiasca dar daca depasesti vor muri sigur.Deci fi cat mai rapid daca ii vrei in viata.