| Raraa a întrebat:

Ajutor! Am o hamsterita care a facut o buba la fund si ii curge si sange,ce boala poate avea si de ce a facut-o? Ajutor, dau 100 de funde!

7 răspunsuri:
| Raraa explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, chiar o sa ma duc la veterinar maine, dar mi-e mila pentru ea si sufar sa o vad asa.

| Raraa explică:

Am fost la veterinar si se pare ca acela este uterul.crying( Doctorul mi-a spus ca trebuie sa ii dau cu ceai de musetel acolo si se va face bine.

| Raraa explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar din păcate Rontzi a murit! crying crying crying

| Hash001 a răspuns:

I-a venit ciclul menstrual.

| marcela290 a răspuns:

Se poate sa fie doar o iritatie, se poate sa fie intepata, se poate sa fie de la prea mult scapinat.

| CaRamElLa05 a răspuns:

Abcesele sunt pungute de puroi (ca niste cosuri profunde si dureroase) care apar in zonele in care pielea a fost lezata anterior (zgariata, impunsa) si leziunea s-a infectat; abcesele pot aparea chiar daca leziunea a fost minora. Abcesele se pot forma si in zona obrajilor, acolo unde hamsterul acumuleaza mancare, daca mancarea zgarie mucoasa bucala.

Puroiul se acumuleaza sub piele; zona afectata este umflata si se simte la pipait; uneori abcesul se sparge de la sine si atunci pielea si blanita din zona vor fi umede. Abcesele trebuie tratate de catre medicul veterinar; acesta trebuie sa opereze abcesul pentru ca puroiul sa se scurga, trebuie sa curete rana si sa trateze zona cu un antibiotic netoxic pentru hamste
Cam asta poate i s-a intamplat si hamsterului tau numai ca in lata zonasad

| KเĐu540 a răspuns:

Du-te cu ea la veterinar.