| Mariusica123456789 a întrebat:

Mie imi curge foarte mult sange din nas, uneori ma trezesc de o data cu sange la nas.Imi curge sange din nas cam o data la 1 zi 2. Ce e de facut sa nu mai curga si daca ar mai curge ar duce la vreo boala. Daca da, care ar fi aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mazzylazzy a răspuns:

Esti foarte sensibila! Probabil si din cauza caldurii, dar oricum nu e normal sa iti curga atat de des, adica se poate intampla o data la. dar nu atat de des adica din 2 in 2 zile sau in fiecare zi cum zici tu mai sus. Sfatul meu este sa mergi la doctorul de familie si probabil iti va da un medicament ceva, dupa care nu vei mai avea nici un fel de problema Cel mai bine e sa tratezi problema, nu sa tot fugi de ea! Mult succes, si o zi frumoasa! happy

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Sangerarile nazale sunt semnul ca ceva nu este in regula in corpul tau. Fie este vorba despre probleme de tip cardiologic si care trebuie diagnosticate si tratate urgent fie este vorba despre probleme ale sangelui care la fel trebuie diagnosticate si tratate de urgenta. In privinta cardiologiei, pentru a te asigura ca nu este nici-o problema de tip cardiologic iti recomand sa mergi la un consult cardiologic de specialitate + EKG. In acest caz este posibil sa iti depisteze hipertensiune arteriala( HTA) insa nu este sigurul diagnostic care iti poate fi pus in urma consultului. In privinta problemelor de sange recomandat este sa iti faci cateva analize de sange in urma carora vei afla daca este vreo problema la nivel sanguin(un posibil diagnostic care iti poate fi pus in aceasta situatie poate fi diabetul). Nu mai sta pe ganduri si mergi de urgenta la medic. Iti recomand sa mergi mai intai la un consult cardiologic. Multa sanatate!

| Tina88 a răspuns:

Fie ai vasele de sange slabe ca si mine si se mai sparg uneori (imi curge de cand ma stiu) fie este alta problema legata de tensiune etc. Mergi la medicul de familie fara frica, nu o sa primesti injectii ci doar un consult minor.

| JohnyMoga a răspuns:

Trebuie sa mergi la un doctor urgent sa te consulti cu el si itiva zice cei de facut

| Nich01 a răspuns:

Salut! iti recomand sa mergi la un medic la un control. II zici sa-ti prescrie o reteta tu te duci cu ea la o farmacie. de obicei in reteta aia se scriu niste medicamente iar tu te duci cu ea si o sa-ti faca un fel de crema cu care tu o sa ti dai in nas iar dupa doua saptamani daca problema persista te duci iar la control. Dar crema aia are un miros mentolat dar iti va face foarte bine! Costa in jur de 35 de lei prepararea. daca vrei iti spun mai multe pe fb: Lucii Lucian sau Lucian LoLo!

| Adrian983 a răspuns:

Uite un site in care spune cum sa opresti sangerearea si care ar fi cauzele.

http://www.unica.ro/articol/sange-din-nas-opresti-7289

| Mariusica123456789 explică:

Din amandoua orificiile sau dintr-unul singur?

| Andreea_Laura_1995_ZEqj a răspuns:

Eu am avut sinozită... Și la fel îmi curgea sânge foarte des din nas