| romanianboy a întrebat:

Ajutor! Am un pui de Rottweiler, are 11 saptamani. Cum il invat sa mearga cu lesa? Eu ii pun lesa dar dupa accea se intinde pe burta... si dupa un timp merge el singur dar numai unde vrea el. si e foarte incapatant. Toate raspunsurile sunt binevenite.

Răspuns Câştigător
| JustInCase_1628 a răspuns:

Buna! In primul rand, inarmeaza-te cu rabdare, rabdare si iar rabdare. Cainele tau e deocamdata un pui care isi doreste sa descopere/exploreze mediul inconjurator. In momentul de fata spui ca il inveti sa mearga in lesa. Daca se pune pe burta il poti ademeni cu bucatele de carne, sa ii vorbesti frumos, pe un ton vesel (de ex. "hai puiule, haide"), cand face cativa pasi il recompensezi. Spui ca atunci cand are lesa merge numai unde vrea el, eu zic sa il urmezi, sa il lasi sa miroasa, sa descopere. Asta ii da incredere in el. Nu il certa, nu tipa, nu il smuci, nu il lovi. Daca faci asta o sa ai un caine timorat, timid si speriat. Odata obisnuit cu lesa (care e sfanta in plimbari!) il poti invata sa mearga la pas, cu aceleasi recompese (carnita, cascaval, crochete) pe care le tii in mana astfel incat el sa le miroasa. Dupa cativa pasi la piciorul tau ii spui Bravoo! (pe un ton vesel) si ii dai recompensa. Cand iti doresti sa il lasi sa miroasa iarba, sa isi faca nevoile etc, ii dai comanda "Libeeer". Incet incet, cu munca, rabdare si determinare il inveti tot ceea ce vrei. Bafta!

5 răspunsuri:
| Bogdanescu a răspuns:

La 11 saptamani incearca sa il fortezi si eu am facuta asa cu catelul meu, dara are ham incearca sa il ridici inccet incet daca are zgarda nu il trage! incearca in casa si va invata, cand va ave vreo 5-6 luni va merge cum vrei tuhappyFUNDA!

| JustInCase_1628 a răspuns (pentru Bogdanescu):

Draga Bogdanescu, baiatul are Rottweiler, adica rasa mandra si puternica. In momentul in care il forteaza sa faca un lucru, se va lovi de un zid de respingere.
Daca nu il educa (si asta nu inseamna sa il ridice cu hamul, apropo, sau sa il forteze) la 5-6 luni (si in jur de 30 de kg) nu va merge cum vrea stapanul, va trage in toate directiile. Poate tu ai bichon de merge cum vrei tu fara sa fi fost educat.

| capulmafiei a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai rabdare cu el si trebuie sa iei totul ca pe o joaca si el o sa fie bucuros si o sa uite ca poarta lesa.Eu asa am facut si a mers... Sper sa iti fie de folos si Mult Succes! SA ITI TRAIASCA!

| mysteryo412 a răspuns:

Acorda-i catelului tau mai multa atentie. Ataseaza-te de el, dar nu il invata pretentios. Stapaneste-l de mic dar fi echilibrat deoarece mai tarziu poti avea surprinze cu el. Iti poate sari la gat chiar daca esti stapanul lui!

| Balan_Sorin_1975 a răspuns:

Recomand cu toata increderea zgarda de forta, dar mare atentie la modul de utilizare. In nici un caz sa nu-l smuncesti agresiv sau sa incerci sa-l ridici cu lesa.
Principiul de folosire e relativ simplu: in timpul plimbarii, cu lesa pusa cu dintii in interior, pastreaza o tensiune minima in lesa (care sa nu-i creeze disconford). In acest mod, la orice abatere "de la traseu" disconfortul creat de lesa il va obliga sa revina "la normal". In cateva zile va veti obisnui amandoi cu mersul in lesa happy. Dupa ce se obisnuieste poti folosi aceeasi zgarda intoarsa cu tepii in afara, pentru ca el o va asocia intotdeauna cu nevoia de disciplina.
In mod obligatoriu trebuie sa asociezi pusul lesei si plimbarea in lesa cu stimulenti pentru caine.
Succes!