| raullik007 a întrebat:

Ajutor urgent! Funda!
Mi-am luat de la un baiat,o iepuroaica cap de leu.El a zis ca e gestanta, eu nu cunosc.In 7 octombrie mi-a venit acasa iepuroaica (atunci a zis ca are 2 sapt de gestatie).
Nici azi nu a facut pui.E destul de grea, are burtica mare pe langa iepuroiul de aceiasi rasa.Azi,am dat-o la iepuroiul meu,dar cand vrea sa se urce pe ea,fuge, nu il lasa sa o monta.Ce credeti? Ajutati-ma va rog!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O dai la montă? Ce expresie...
Mergi cu ea la veterinar mai întâi și apoi vezi ce și cum!
Pa, pa.

| lizucalisuca a răspuns:

Perioada de gestatie la iepuri e de 28-32 de zile in mod normal. Daca pe 7 oct avea deja 2 saptamani e posibil sa fie ceva in neregula asa ca du-o la veterinar, nu o mai chinui cu iepuroiul! Mai exista totusi posibilitatea ca cel de la care ai luat-o sa nu fi avut habar de capul lui si ea sa nu fi fost gestanta de 2 saptamani ci de cateva zile ceea ce ar insemna ca zilele astea te-ai putea trezi cu puiutii. Oricum, esti sigura ca stii sa ai grija de acei puiuti fara sa iti bati joc de niste vieti nevinovate?