| elena10 a întrebat:

Akita inu poate fi lasat sa alerge fara lesa? apropo... ce ati alege intre akita si ciobanesc german, din toate punctele de vedere si de ce?

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Akita din toate punctele de vedere. E ca si cum ai intreba ce alegem intre o persoana cu o inteligenta sclipitoare, peste medie si una complet retardata. Cunosc cativa ciobanesti germani si sunt extrem de prosti din toate punctele de vedere.
Deci votez cu 3 maini (desi am doar 2 evident) pentru akita.

| sufletzel a răspuns:

Poate fi lasat sa alerge fara lesa in parc (daca nu e agresiv), in tarcuri special amenajate, in curte sau in spatii inchise. Doar nu vrei ca el sa alerge pe trotuar iar strada sa fie plina de masini, gen bulevard. Ar fi un pericol imens chiar si pe cel mai destept si mai dresat caine. Nu stii ce-l sperie si-l face sa sara in fata unei masini.
In plus, mai e si problema cainilor fara stapan. Daca sunt multi si agresivi, iar tu iti iei baiat, e posibil sa-l atace pentru ca cred ca vrea sa le ia teritoriul.

| Roby67 a răspuns:

Akita are un caracter foarte linistit, stie sa aiba incredere in cei de langa el, pentru straini este retras si cu alti caini nu se intelege prea bine. Este un caine care are un instinct de vanatoare relativ mare, ceea ce inseamna ca nu este usor sa invete sa alerge fara lesa. La intrebarea "Ce as alege" nu pot sa iti raspund pentru ca fiecare rasa aleasa trebuie sa atinga scopul dorit de detinator. Tu trebuie sa inveti despre fiecare rasa inainte sa cumperi un caine si dupa ce ai gasit rasa care se potriveste dorintelor tale poti sa te hotaresti cu cine vei petrece urmatori 15 ani.

| chupachups1234 a răspuns:

Ciobanescul german e mai frumos big grin

| elena10 explică:

Dar poate fi lasat sa alerge fara lesa?