| anonimathebest a întrebat:

Am 10 ani si 1.50cm si 50 kg.Cat ar trebui sa slabesc?

Răspuns Câştigător
| Alexa_8596 a răspuns:

Sportul te ajuta sa slabesti mai repede.

* Fa mai mult sport, pentru ca aportul caloric mai scazut sa nu-ti incetineasca metabolismul.
* Micsoreaza-ti portiile de mancare. Daca, de pilda, pranzul obisnuit includea 200 g de carne sau de peste slab, acum va trebui sa te multumesti cu 100 g.
* Antreneaza-te la sala sau iesi cu bicicleta in parc – intr-o ora, topesti 500 de calorii, si chiar mai multe, urcand o panta. Daca nu-ti place sa transpiri, o plimbare de doua ore la sosea, in week-end, inseamna peste 1. 000 de calorii pierdute.
* Elimina grasimea din alimentatie! Evita ciocolata si cartofii prajiti, dar nu fructele si legumele. La desert, incearca o salata de fructe sau ceva exotic, cum ar fi un amestec de andive, portocale si iaurt degresat. Renunta la unt in favoarea margarinei si schimba gustarile grase dintre mese cu alimente sarace in grasimi.
* Pregateste-te pentru clipele in care vei ceda si vei da iama in frigider. Orezul, pastele fainoase, piureul de cartofi si supa de legume, preparate din timp, portionate, pastrate in congelator si incalzite rapid sunt gustari usoare, care te ajuta sa-ti amagesti foamea. Bea numai lapte degresat si evita alcoolul.
Funda?

24 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca esti fata ar cam trebui! Ideal ar fi sa ai cam 40 kg. Daca esti baiat, este OK.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 10 ani nu intră în discuție slăbirea.
Mănâncă fructe și legume proaspete cât mai multe și fă un sport de performanță, ajută la dezvoltarea armonioasă a corpului!
Nu te mai gândi la diete și la felul cum mănânci acum tind să cred că analizele de sânge nu ies așa cum trebuie pentru vârsta ta.
Consultă și părerile unui medic în nutriție.
Pa, pa.

| Malvina24 a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti! La varsta de 10 ani acest lucru este periculos! Nu esti grasa doar tu crezi asta! Sa stii ca in viata nu numai aspectul fizic conteaza...atutidinea si comportamentul sunt si ele importante!

| Diana498 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic poate te ajuta ceva sa te orientezi ca eu am 12 ani 1. 62 m si 50 kg. Si nu sunt slaba... In fine am ff multe kg din cauza muschilor si a parului. (fac tenis de performanta si am parul pana mai jos de fund cu vreo 5 cm...)

| Alexa_8596 a răspuns:

Pana la 44 de kgwinking

Funda happy?

| Derye a răspuns:

Nu slabesti nimic. Daca slabesti la o varsta asa frageda vei avea mai mult de suferit.

| Derye a răspuns:

Okay, slabeste...vezi tu mai tarziu.

| ancutsa410 a răspuns:

5-6 kg`...
oricum nu esti grasa

| gabriela007 a răspuns:

10 kg, sau mai bine 7, caci esti in cresterewinking

| AnaMaria42312 a răspuns:

In general, scazi de la inaltime 10 ` in cazul tau ar iesi 40 kg dar nu stiu intreaba medicul happy ti-am zis parerea mea big grin

| anonimathebest explică:

Vreau sa mentionez ca nu mananc deloc grasime si deloc mult. Mananc prea putin. Dimineata beau o jumatate sau un sfert de cana de lapte, la pranz mananc foarte putin bors(n-am terminat de luni bune o farfurie intreaga)iar seara foarte putina mancare calda(sau o cana de lapte)dar cateodata deloc.

| anonimathebest explică:

Dar nu prea facv miscare.

| brosu a răspuns:

Cred că ar trebui doar să faci sport zilnic, mai ales acum pe perioada vacanţei şi totul se va regla din mers.
Spor la alergare!

| IrxnIroxyI a răspuns:

Vreo 5-10 kg. Eu am 13 ani, 1. 60 si 47 kg big grin

| Mirii (:. a răspuns:

Pai scade 10 din inaltimea ta. Vreo 10 kg.Trebuie sa ajungi la 40 happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 kg eu la 12 ani am 42 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miley tu esti cu capul? cum mama ma-si sa vrei sa slabesti la 10 ani? tu acum ar trebui sa fii preocupata sa cresti sanatos si sa te dezvolti armonios, nu sa slabesti. esti ink in perioada de crestere. daca tii dieta de acum si nu-i dai organismului tot ce ii trebuie, vei ajunge sa-ti cada dintii la 20 de ani, sa faci osteoporoza la 30 (se face in mod normal pe la 60-70), sa nu poti duce o sarcina sau chiar sa nu poti ramane insarcinata, sa nu te dezvolti cum trebuie, fizic si psihic. parintii tai stiu ce intentionezi sa faci?
pentru varsta ta, singura modalitate de a slabi este sportul si sa bei cata apa poti. in rest, mananca mama de toate, ca altfel la 30 de ani vei arata ca o baba, cu pielea uscata, parul rar si tocit, cu unghii nasoale, fara dinti si plina de riduri. si, nu manca margarina nici daca iti da cineva 1000000 de euro. creste riscul de cancer cu aproape 100%. mai bine mananci ce face un catel decat margarina. e cel mai toxic aliment posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miley, si eu am aproape 12 ani, 1. 50m si 45 kg. Shy mie mi se pare ca sunt grasa, dar fac multa gimnastica de performanta, si asta e bine pentru mine pentru ca ma ajuta sa slabesc. Fa mult sport si nu te mai gandi la dietele alea stupide care la varsta ta iti fac foarte rau. Cum a spus si anonimul asta, este ffoarte periculos. Vrei sa afungi ca dintr-o greseala dinasta sa nu mai fi frumoasa sau sa nu mai ramai insarcinata si sa risti sa nu-ti mai vezi propriul copil vreodata? Gandeste-te bine, pentru ca noi copiii suntem viitorul. Ce-ti recomand? Ce ti-au recomandat si altii.Doar redu din grasimi si fa mult sport, asa ca mine cam mai slabit un pic de la gimnastica si de la alergatu in panta.
Fa ca mine alearga cel putn 6 ture pe zi, cum iti pic mai bine. Eu de obicei fac 3 ture dimineata si altele 3 seara, Dar odata m-am trezit la 12 dupa-amiaza si a trebuit sa fac 6 seara. Mam omorat dar a meritat. Oricum in ziua aia n-am slabit nimic pentru ca mancam numai chipsuri, iar dupa ceam alergat am aruncat toate dulciurile la container.Asa imi trebuie si asa sa faci si tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal la varsta ta ar trebui sa ai 30-35 cm si si in jur de 25-30 kg

crede-ma sunt medic la spialul de copii din iasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa-ti spun ceva...eu am 11 ani si 50 kg, 1. 50. oare este bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 13 ani si un 1. 70 m dar am cam 68kg ar mai trebui sa slabesc? si daca da cam pana la cat

| Insurgent a răspuns:

Pai 1. 50 cm ei bine kg nu sunt prea multe, dar daca chiar vrei incearca sa faci sport zilnic, de ex sa mergi cu rolele, bicicleta sau genoflexiuni, sh sa reduci din mancarurile cu grasimi

| greenapple a răspuns:

E bine pentru inaltimea ta.Nu ar trebui sa slabesti.

| franci2010 a răspuns:

Am o intrebare eu am 11 ani 1. 52 si 50 de kg eu fac sport adica ies cu rolele cu bicicleta in vacanta asta de vara m-am dezobisnuit da manc mult dar... nu slabesc nici un kg si fac si dansuri si am facut si handbal dar nici nu ma ingras e bine?