| Cătălina_6063 a întrebat:

Am 3 hamsteri pitici (femele ) si un mascul si acum vreau sa stiu cum imi dau seama daca e a făta femelele?

4 răspunsuri:
| anka95 a răspuns:

Hmm. Uite aici ceva ce am gasit pe net despre definirea sexului:
-Cea mai sigura metoda de stabilire a sexului unui hamster este vizualizarea distantei anogenitale. Aceasta este distanta dintre orificiul genital (orificiul penian la mascul si orificiile urinar si vaginal la femela) si anus. Aceasta distanta este mai mica la femele in comparatie cu masculii. In realitate, aceste orificii pot fi dificil de sesizat la femele, in timp ce ele sunt separate de 1, 5 cm la mascul.
-Numai femelele au mamele.
- Extremitatea posterioara a mascului are tendinta de a fi mai alungita si mai rotunjita in comparatie cu femelele.
-Masculii adesea prezinta un scotum voluminos ocupat de testicule in jurul varstei de 4 saptamani, desi de multe ori testiculele pot fi retractate.
E cam greu de explicat, la baietei la poponeata sub coada ai sa vezi ca are ca o torbita ceva care atarna, alea sunt outele lui.
Cam atat am gasit eu pe net. Sper sa te ajute! In orice caz daca nici asta nu te lamureste cel mai bine e sate duci cu ei la vet si sa iti spuna el cum sta treabahappy

| Cătălina_6063 explică:

Eu vreau sa stiu cum imi dau seama daca o femela e a fata stiu ce sunt

| ℓαυrıtα a răspuns (pentru Cătălina_6063):

Cauta poze pe google si acolo iti arata care e fata si care e baiat
asta e fata:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

ia asta baiat:
http://www.google.ro/......tp?/imgres