| AsTheLove a întrebat:

Buna TPU.

Am o mare intrebare.As vrea sa imi cumpar doi pesti, de preferabil din Baneasa de la MaxiPets.Intrebarea e asa:
1.Care pesti traiesc cel mai mult?
2.Imi dau acvariul gratis acolo sau trebuie cumparat?
P.S: Acestea sunt doua intrebari la care nu toti trebuie sa raspunda, doar cei care stiu.

Aceasta intrebare este pentru cei care au acasa pesti:
3.Cum se ingrijesc pestii?(ce fel de mancare, spalat acvariu etc.)

Multumesc Anticipat tuturor!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Buna!
1. tu trebuie sa cauti specii de pesti ce sunt usor de ingrijit si rezistenti, nu cat poate sa traiasca. Tu stii cand vei muri?
Specii nu foarte pretentioase sunt:guppy, xipho si moli
2.Cum sa-ti dea acvariu gratis?laughing ce-ti mai da pe lumea asta gratis...
3.Mancare gasesti atunci caned mergi sa iei si pesti,sunt niste fulgi, te uiti ce scrie ca nu sunt fulgi pentru toti pestii difera. Poti sa-i ceri vanzatorului si mancare pentru pestii care i-ai luat.
Cu cat e mai mic acvariu cu atat trebuie sa ai mai putini pesti. De mancare nu trebuie sa le dai foarte mult, te gandesti si tu, ca de la mancare multa se murdareste si apa. Il speli cand crezi tu de cuviinta, vezi cum se prezinta apa. De ex. daca apa nu e foarte murdara poti sa schimbi apa cat sa lasi 25% si peste sa adaugi apa noua. Apa asta trebuie pregatita cu 12ore inainte. Se pune in bidoane curate apa foarte fierbinte si la 10L se pune o lingurita stearsa de sare de bucatarie. Nu-ti recomand nisip de pus pe fund fiindca se spala greu, poti lua mai multe pietre, scoci sa le pui pe fundul acvariului, plante recomand artificiale, iar tot ce pui in acvariu spala foarte bine cu apa fierbinte.

Cred ca atat ar trebui sa stii. Mai cauta si pe net ca sunt site-uri si forumuri speciale pentru iubitorii de acvaristica.

| AsTheLove explică (pentru RedNose):

Multumesc.Dar de exemplu cum speli acvariul? Adica, scoti pestii? Ii pui in alta parte? Asta n-am inteles cum se face.

8 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

1.Eu mi-as cumpara pesti guppy & clown, pentru ca sunt cei mai dragalasi, pe mine nu m-ar interesa cat de mult traiesc. :-)
2. Bineinteles ca trebuie sa cumperi acvariu. (daca iti cumperi parchet, iti fac o casa cadou?!)
3. nu am pesti, am hamster si caine, dar stiu ca iti trebuie mai multe chestii. Poti citi aici : http://www.ziare.com/......ul-1199750 lucruri despre cum sa ai grija de pesti.

Bafta!

| RedNose a răspuns:

Cand schimbi 75% din apa atunci nu-i scoti, ii lasi acolo, cand il speli calumea atunci ii scoti si ii pui in ceva:acvariu, un fund de bidon de apa de 5-6l sau cum ai tu,borcan,dar cu gura lata ca sa poti sa-i iei...
De ce ai nevoie sa speli un acvariu: plasa speciala de luat pestii(cer la vanzatorul de la petshop), un burete si un furtun ca sa poti trage apa din acvariu, poti sa folosesti orice fel de furtun, ai nevoie de el sa strangi mizeria de pe fundul acvariului, atunci cand schimbi 75% din apa,dar ai grija la pesti sa nu-i tragi si pe ei.
Buretele poate fi dala de vase nou, dar sa nu fie folosit decat la spalarea acvariului, ca sa nu bagi solutii. Acvariul se spala doar cu apa fierbinte si se freaca cu burete.
Cauta pe youtube "how clean is your fish tank" si o sa vezi acolo cum se face, daca ai gasi un furtun exact cum e ala ar fi perfect, eu am ceva improvizat de tatal meu.

| MarianM8777 a răspuns:

Sa le cumperi si tub de oxigen|!

| AsTheLove explică (pentru MarianM8777):

Nu pot respira in apa? Credeam ca sunt PESTI.

| MarianM8777 a răspuns (pentru AsTheLove):

...ba tu vrei sa iti cumperi pesti si nici macar nu sti ca iti trebuie pompa? daca nu iti iei pompa trebuie sa schimbi apa de 2 oei pe zi ca nu or sa mai aiba oxigen... dhoamne nu stiai ca si pesti traiesc cu oxigen? ei isi trag oxigenul din apa! BN scuze am gresit e pompa nu tub dar ne nu ai inteles u trebuia sa mai si comentezi?

| RedNose a răspuns (pentru MarianM8777):

In caz ca are un acvariu mare si in el 2 pesti nu-i nevoie, au destul aerlaughing

| AsTheLove explică (pentru RedNose):

Pai atat vreau:2-3 pestisori.dar nu stiu ce specie ar fi mai potrivita si ce fel de acvariu sa le iau?