| Shift a întrebat:

Am cumpărat ieri un pui de căţel pechinez. Proprietarul mi-a spus că are 6 săptămâni, dar e cam mic [cântăreşte cam un kilogram, am fost tot ieri să-i dau pastilă împotriva viermilor şi l-a şi cântărit] pentru 6 săptămâni. Mă gândesc că ar putea avea mai puţin. Problema e că nu mănâncă aproape deloc. De ieri nu a băut decât lapte [şi ăla foarte puţin] şi a trebuit să-l hrănesc din mână să mănânce o bucăţică de carne. Astăzi i-am făcut pilaf de orez simplu, special pentru el şi tot nu mănâncă. Am auzit că rasa asta e pretenţioasă la mâncare, dar chiar în halul ăsta? :]]
Altă problemă ar fi faptul că se agaţă cu gheruţele de orice material şi mi-e frică să nu se rănească.
E destul de fricos, îi e frică să treacă de pe covor pe parchet şi dacă îl las singur schiaună într-una. Chiar acum îl ţin în braţe şi tremură.
S-a jucat cu noi [cu mine şi sora mea], s-a jucat cu şerveţelele.:]] E foarte simpatic.
Nu-l cunosc pe cel de la care l-am cumpărat, că dacă îl cunoşteam îl duceam înapoi la mama lui încă vreo două sptămâni.
Ce să-i fac să nu mai fie aşa fricos şi să mănânce? sad

Mulţumesc de eventualele răspunsuri.

13 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Draga, catelul tau poate avea viermisiori in burtica. Mai simplu spus are limbrici. Eu ti-as sugera sa te duci la veterinar ca sa-l controleze sigur va avea limbrici de aceea nu mananca!
Cainele meu cand era mic nu manca absolut nimic si vomita dar dupa ce i-am facut deparazitarea si-a revenit dar inca mai scotea limbrici. Dupa prima deparazitare a inceput sa manance. Cainele meu este un mare mancacios manca totul chiar si fructe si legume plus porumb laughing este caine magic al meu laughing acum are doar 8 luni.
Tu acum trebuie sa ai mare grija de el pentru ca este ca un bebelusi fara aparare si de aceea trebuie sa-l ingrijesti. In acesta perioada plange mai tot timpul pentru ca simte si lipsa mamei si daca sta langa tine pe tine te considera mamica lui.
Pe el trebuie sa-l consideri ca pe un copil si sa nu faca miscari bruste sau sa-l fortezi pentru ca e inca prea mic(eu am avut cainele de la 2 saptamani stiu ca trebuia sa-l las cu mama lui dar nu era de stat pentru ca maica-sa il musca sad).
Deci sigur are limbrici si de aceea nu mananca si de aceea trebuie dus la doctor ca sa-l consulte el va sti ce-i de facut si ce problema are dar eu ti-am spus deja si sunt 99% ca acea e problema.
Si vecina mea are un Pechinez de fapt are mai multi dar ii tine la curte(pentru ca sta afara) si nu sunt deloc pretetiosi mananca orice chiar si oase!

| DoarOana a răspuns:

Buna Picatura,
Cainele e sperios pentru ca se vede departe de mama lui, poate ii lipsesc fratii (daca mai avea). Pechinezul se vede dintr-o data intr-o alta casa, cu alti stapani. Presupun ca tremura de frica, dar dupa 3-4 zile vei vedea ca se obisnuieste cu tine. In plus varsta de 6 saptamani mie cel putin mi se pare prea devreme ca un pui sa fie despartit de mama. Ar fi trebuit ca respectivul proprietar sa il tina cam vreo 2 luni sau macat pana la 7-8 saptamana. pana cand catelusul poate manca atat lapte de vaca cat si alte feluri de mancare (ex. orez cu care ai incercat deja).
Nu ai intrebat proprietarul daca le-a dat cateilor si lapte?
La 6 saptamani ei nu mananca chiar asa de mult dar daca ai de gand sa faci o vizita la medicul veterinar si ii spui de aceasta problema ii se vor administra catelului niste vitamine care ii vor creste pofta de mancare.
Din cate ai zis tu se pare ca pechinezul e vioi si are chef de joaca deci nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Ar fi bine sa nu ii dai de mancare din mana prea mult (poti sa ii dai vreo cateva zile pana se obisnuieste cu voi). Daca ii oferi mancare doar din mana e posibil ca atunci cand creste sa vrea sa manance doar din mana, de aceea e bine sa il obisnuiesti de mic cu bol.
Poti sa il certi cand vezi ca se agata de tot ce vede prin casa, dar ar fi bine sa faci asta dupa ce deja s-a obisnuit cu voi si nu ii mai este teama.

Daca avea viermisori si i-ai administrat o pastila ieri, azi ar trebui sa vezi viermisori in litiera. Poate nu a mancat din cauza viermisorilor, iar dupa cateva zile totul va reveni la normal.
Pa, pa

| DoarOana a răspuns:

Incearca sa ii pui niste bobite in lapte si lasa-le vreo 30 min pana se umfla. (ex. Royal Canin) Dupa aceea, poti sa ii le dai cainelui. Vor fi foarte usor de inghitit si digerat pentru ca sunt moi.

| pufulete17 a răspuns:

Vanne,vanne lapte pana la 2 ani, nu cred ca este indicat! mai ales pentru caini de rasa! asta e chestia! are viermisori! asa a facut si catelusa mea de 2 saptamani! i-am dat pastila si peste 2 zile si-a revenit! a inceput sa manance! are 2 luni acum si eu unul am citit ca laptele daca nu este de la mama,nu este bun,fermenteaza sau cam asa ceva! nici carne, gen salamuri care au prea multa grasime! eu unul am fost la petshop si acestia mi-au dat de acolo mancare! de atunci mananca bine bobite din acelea (nu sunt foarte scumpe si ajung destul de mult)! si in legatura ca se simte singur si este fricos! asa sunt cei mici, pentru ca l-ai luat de la mamica lui! o sa treaca 1 saptamana 2 si o sa vezi ca o se acomodeze! eu am catelusa de o luna si si acum mai "face cateodata scandal"laughing! de vomitat, a vomitat? daca da, da-i putina paine dar nu prea moale si o sa vezi ca in 2 zile isi revine! tot in legatura cu frica lui,nu il tine in spatii mici! stai la bloc! iesi in fata blocului! daca stai la curte, scoate-l in curte si stai cu el un pic si dupa lasa-l sa "exploreze"numai asa o sa se obisnuiasca cu locul si cu voi! si da.da-i sa manance din palma pentru ca asa iti simte mai bine mirosul si se simte mult mai bine cand esti langa el! bafta multa si sa te duci sa-i faci si vaccinul, daca nu il are facut! pa pa:*

| Shift explică:

Vanne, am mai avut câini. Vârsta de 2 ani e prea mare pentru biberon. straight face El la 2 luni ar trebui să mănânce singur deja.

| georgica34 a răspuns:

Pai ca sa nu mai fie fricos ar trebui sa te joci mutl cu el. oricum, asa e la varsta asta pentru ca e foarte mic. el deocamdata mananca nu mai lapte, asa ca nu te mai chinui cu alte specialitati. sper ca ti-am fost de folos. succes cu cutu

| iubeschusky a răspuns:

Pai asa era si catelul meu cand l-am cumparat.dar era un pic mai maricel cu o luna.era fricos.insa l-am luat de la tara de la bunici si iti dai seama ca acolo masa era plecata si bunica abia daca avea si ea un pic de timp liber.si era infometat. dupa ce l-am luat de la tara si l-am adus acasa l-am pus intr-o cutie mare.ca sa nu se deplaseze de acoo i-am facut loc cu o paturica nde sa doarma si un loc cu hartie din plastic unde sa isi faca nevoile.si si-a facut nevoile pe plastic.si zilele urmatoare am gatit acasa si a simiti mirosul si a mancat.tot asa era foarte fricos ca trebuia sa ii bag pe gat mancare.mai ales cand trebuia sa ii fac baie:)) insa trebuie sa ii arati ca il iubesti si sa stai mult timp cu el mai ales ca esti in vacanta.scoate-l un pic in fata bloccului si ombijnuiestel cu iarba sa faca nevoile acolo insa nu il lasa prea mult ca sunt capuse si alte chestii.iacks...plimbal un pic ia-i o lesa si trage de el pana se invata singur.insa ia-i cu ham in spate nu lesa bazata pe gat deoarece va avea probleme cu gatul uite de ex zgarda de asta:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
adica bazata pe partea din spate.si ink ceva sa nu ii dai oase cand va creste.adica sa ii dai 2-3 dar nu prea multe ca o sa ii ramana pe gat.si ink ceva du-te la doctor si fa-i carnetd e sananate si sa ii faci in fecare luna vaccin pana pe la varsta de 1 an sau 2.ca sa il fereasca de toate cele rele:)).ai grija de el.
stai cu el mereu.sa-i fi alaturi si cumparai o jucarie din plus:* succes cu noul tau catel.

| Adișa_9127 a răspuns:

Vanne nu are voie sa ii dea lapte deoarece o sa aiba probleme cu burtica si o sa faca alergie la lactozawinking.Nu ai voie sa ii dai lapte dar minte pana la 2 anilaughing

| Vanne a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa cumperi un biberon si sa il hranesti numai cu lapte cel putin pana la 2 ani dupa aceea poti sa il inveti sa manance carne ademenindu-l cu o bucatica pana la castron asa il faci curios.

| Tabita96 a răspuns:

Si eu am un caine pichinez si credamare e foarte pretentioasa la mancare.Asa ca las se va obisnui.Al meu cand l-am adus acasa nu manca mai nimic, acum il am cam de o luna dar tot mananca numa ce vrea ea

| daisydeedee a răspuns:

O sa se obisnuiasca asa am patit si eu am luat un pechnez de 2 luni si nu manca si era foarte fricos dar in cateva zile sa obisnuit

| Bianca_Buhan_1991 a răspuns:

Buna:
1>Sa nu-i dai lapte deloc doar daca e de la mama lui pentru. ca o sa renunte la mancare si va MURIcrying( asa am patit si eu:i-am dat lapte si cateaua avea:VARSATURI II CURGEA SANGE DIn partea dosala(fund)...

2.De preferat la catei cei mici trebuie sa le dai Ciorba cu putina paine(inmuiata), bucatele foarte mici de carne de vita (din ciorba de preferat pentru. ca este moale)

3.Cateii pechinezi sunt foarte sensibili astazi de Mos Craciun am primit si eu un catel astazi si e foarte simpatic pechinez (are 1 luna si ceva) l-am luat de la acelasi tata si aceeasi mama deci e frate cu catelul meu mai mare(1 an si ceva) pechinez sunt foarte jucausii...:X:X
Funda?

| drdog a răspuns:

Pechinezi nu sunt neaaprat pretentiosi la mancare depinde cum il inveti de mic cand va fi mai mare nu conteaza ca a mancat inainte daca te vede pe tine ca mananci va vrea sa manance si el sunt foarte pofticiosi de fel oricum sfatul meu este sa te duci la veterinar si fi linistit ca nu va mai fi fricos cand va mai creste o sa vezi am si eu un pechinez imperial si tot asa era eu i-am dat de cand era min qanimale de plusi ca sa le muste si sa se joace ca un prieten ceva de genul