| Chocolate28 a întrebat:

Am cumparat nimfa duminica pe data 02.06. 2013
si incerc sa stea pe deget, dar cind pot sa-i dau drumul din colivie sa zboare prin camera?winking
Si cum so aduc inapoi cind ii voi da voie sa zboara?
Raspundet va rog la aceste 2 intrebari! dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Poti sa ii dai drumul la 2 saptamani dupa achizitia ei de la magazin astfel sa se obisnuieasca cu cusca si apoi cu casa ta dar inainte de toate apropie-te de cusca si vorbeste-i mereu cu blandete ca sa se poata obisnui cu glasul tau.

Cand ii vei da voie sa zboare pune un carlig la usita coliviei astfel incat sa fie mereu deschisa si las-o cat vrea si cand ii va fi foame va intra singura, eu am un papagal agapornis roseicollis

Dupa un timp papagalul tau va putea si vorbi si va fi cam asa https://www.youtube.com/watch?v=wpyMmLuREQ0 daca ii acorzi suficienta atentie si timp

3 răspunsuri:
| Kitty100 a răspuns:

Pentru inceput, cand este libera, invat-o sa stea pe colivie. dupa asa intinde-i degetul aratator in fata, si incearca sa o inveti sa stea pe deget. Apoi departeaza-te de colivie si vezi daca poate ateriza pe degetul tau si de la distanta.Ideea e sa prinda faza cu degetul, ca daca va stii sa stea pe deget siigur te va asculta dupa aceea. repeta de multe ori cu ea. Succes:*

| Chocolate28 explică (pentru Kitty100):

Dar e ft speriata daca nu pot sa ma apropii de ea ca tipa da sa stea pe colivie nici atit sad
va trebui sa-mi iau un perus am avut un perus bravo da a murit din pacate dar multumesc!happy