| lust66 a întrebat:

Hello happy
Am primit un perus acum o saptamana si nu prea stiu cum sa ma atasez de el. I-am dat drumul sa zboare prin camera dar nu a mers singur inapoi in colivie ce a trebuit sa il prind (stiu ca nu e prea ok dar era foarte tarziu si nu mai puteam astepta sa intre singur). Oare o doua oara va fi mai ok? cum sa-l invat sa stea pe deget si chestii d-astea? e tare simpatic si m-as juca cu el :3

Răspuns Câştigător
| Mihhaa a răspuns:

Buna,perusii sunt fiinte sociabilewinking O sa se obisnuiasca cu tine, nu-i mai da drumul din colivie decat dupa 2-3 saptamani, asta e perioada de acomodare cu camera.Pana atunci il poti dresa, daca nu sta pe deget nu-l forta, baga mana in colivie si apropio usor de pieptul lui pana se obisnuieste cu mana ta.Nu-l mai prinde-n mana cand il dai afara, nici papagali mei nu intra singuri in cusca dar cand le este foame vin pe colivie si eu ii iau pe deget si-i pun in dreptu` usitei de la colivie si intra.Multa bafta :*

| lust66 explică (pentru Mihhaa):

Mersi mult :*

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Eu acum un an am primit cadou un papagal.Era asa de linistit, nu grangurea, nu facea nimic, nici macar nu prea manca.Intr-o zi m-am dus la un magazin de animale, si i-am luat o puicuta la burlacul papagal.Sa vezi cum s-a schimbat papagalul dupa ce i-am luat puicuta.Acum au activitate zilnica impreuna, ciripesc, se "spala" reciproc, intra in cuib, le dau drumul prin casa.Cand le dau drumul, amandoi dupa cateva minute de zbor, vin si se aseaza la mine pe umeri. Vreau sa iti spun ca stau si cu geamurile deschise si nu pleaca.

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa-l lasi mai intai cateva zile sa exploreze camera, iar apoi sa-l tii in mana si sa-l mangai. Cu timpul nu se va mai zbate. Eu dupa 6 ani am inceput sa-i iau in mana si dupa ce s-au impotrivit putin(1-2 sile) au devenit cei mai jucausi perusi. Ba chiar mi-au facut si oua, dar asta e alta poveste...

| Găbiţu123 a răspuns:

Buna! Perusii, in general sunt destul de cuminti, dar cand sunt singuri, adica doar unul in colivie, e cam rau. In general, e bine sa ai pereche, un el si o ea, atunci sunt cu adevarat in largul lor. Eu am avut 2 perechi, primii mi-au trait 3 ani si ceva, au murit amandoi in aceeasi zi, la cateva ore distanta unul de celalalt. Din motive nestiute nici pana azi. A doua serie, poate traiau si acum, dar am uitat usa colivia deschisa, si cum locuiesc la casa...