| BiancaSweetGirl a întrebat:

Am doi perusi. Baiatul (Paco) nu stiu ce are in ultima vreme...doarme toata ziua cu capul in pene si sta zgribulit.Acum 2 zile am fost sa-i taie ciocul pentru ca era prea lung si de atunci e asa.in rest el pare bine:mananca, zboara, ciripeste...
voie ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Nu are nici o legatura chestia aceasta cu ciocul dar totusi de ce l-ai taiat? ciocul este foarte important la pasari si mai ales la perusi! cu el isi desfac semintele,se catara,este ca o a treia "mana",cu ce te-a deranjat? ce ar fi sa-ti taie cineva nasul? cum te-ai simptii?
majoritatea persoanelor pe care le-am auzit ca papagalul lor sta mereu infoiat in pene, ziceau ca peste o saptamana-doua au si murit, nu am de ce sa te mint sau sa te sperii intentionat.du-l la veterinar!

| KarynaBettley a răspuns:

Nu stiu ce sati. eu am un papagal si era foarte activ apoi nu stiu ce s-a intamplat si statea toata ziua si nu facea nimic i-am dat vitamine in apa (speciale) si sa refacut acum e ok numai ca imprastie mincarea din farfurica lui? si nu inteleg cauza.

| BiancaSweetGirl explică:

Pineapple asa fac toti papagali...cand mananca mai fac si mizerie(imprastie mancare) nu te ingrijora nu e o problema happy

| BiancaSweetGirl explică:

L-am dus la veterinar sa-i taie ciocul pentru ca era prea lung si ii era greu sa manance sau sa bea apa

| BiancaSweetGirl explică:

Nu l-am taiat de tot ...doar l-am scurtat