| fshc a întrebat:

Am intr-un acvariu de 25 l cu capac 2 Guramy(masculi), 4 guppy(o femela, 3 masculi pasnici), un sanitar(hoplo) si 3 xiphos.
Am un aparat >termostathermo plus 25 de 25 W si un aparat de oxigenat Claro 300.La cate grade ar trebui sa setez termostatul(incalzitorul), este setat la 24, este bine?
Mai este ceva,am cumparat acvariul acum o zi,pestele sanitar hoplo se agita mult, parca este la maraton in acvariu, se duce la suprafata de 5-10 ori si ba izbeste cu coada suprafata ba dorsal ba ia aer si apoi se invarte prin acvariu si se aseaza la loc si repeta figura peste 5 minute.Ce temperatura ar trebui sa setez? am dat la 24 de grade C. Poate nu ii convine temperatura, stiti daca aparatul de oxigenat Claro 300 trebuie complet scufundat in acvariu? Caci abservat ca are niste linii unde sunt gauri si se vede un burete de sarma, m-a tem sa nu fie curentati.Cand scot aparatul de oxigen sunt mai activi pestii cu 40% si mai calmi cu 25%. Este amplasat in coltul stang sus si face,, bule,, in pozitie dreapta.

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Ai facut multe, multe greseli pana aici! In primul rand, sa o luam pe rand: happy:Filtrul acela care il ai tu trebuie scufundat complet in acvariu, ca sa isi faca racirea, daca nu il scufunzi in 2-5 luni o sa se arda! Niciodata nu o sa curenteze nimic un filtru, este special conceput pentru asta, nu lua in seama un vecin nebun, sau pe bunica care zice ca filtrul este periculos scufundat! Acelea sunt filtre submersibile si asa trebuie sa mearga! Este imposibil sa curenteze pestii sau oamenii care umbla prin acvariu happy! Filtrul se baga complet in apa, dar nu mai adanc de 50 cm! Tu in 20 litrii nu ai treaba cu asta happy, pur si simplu il pui cat mai la fund sau sa treaca apa peste el cam 2-3 cm minim! ASA, acum 2:Temperatura termostatului incalzitorului se seteaza la 24-26 grade in mod normal.Deci 24 este ok, sau mai bine il pui la 25 grade(dupa 24 si 26 ai o linie, pune-l pe ea, ea indica 25 grade, dar nu scrie nimic pe ea, doar desparte unele grade, 18-24 sau 24-26 si tot asa pana la 36 grade)! Acum 3tongueestii nu sunt mai activi cand opresti filtrul, doar pare asa.Curentii puternici ii deranjeaza, tu ai un acvariu micut si filtrul face curent mult in acvariu, dar nu-i nimic.Nu mai opri filtrul niciodata, poate cand ii hranesti sau schimbi apa, o sa ii omori facand asta.Chiar daca nu pare sunt foarte afectati cand se opreste aparatura, si asta afecteaza si apa! ASA:4.Vezi ca acvariul este mult prea mic pentru hoplo. Poate doar sa il tii pana mai creste, apoi il dai.ASA,4.Ai facut cea mai mare greseala cand ai bagat pestii imediat ce ai luat acvariul,nu se face asa oameni buni,ii omori sigur! Mai intai acvariul,plantele(daca este cazul), aparatura, substratul se baga in acvariu, pui apa in el, pornesti totul si astepti ca acvariul sa se cicleze timp de 2 saptamani,apoi aduci pestii! Daca vrei detalii,sfaturi,trucuri,indrumari,mici secrete,si multe altele ma poti contacta la adresa mea de facebook,am o intreaga armata de prieteni acvaristi cu care tin legatura si ii ajut, de toate varstele! Nu ma deranjezi, nu ma stresezi, nu ma retii, apeleaza la mine fara griji.Psbig grinaca vrei sa iti dau facebook-ul imi zici si ti-l dau, daca nu, te salut si iti urez multa bafta!

| fshc explică (pentru Doctorfishadi):

Eu eram 95% sigur ca astfel sunt construite aparatele de oxigenat apa, dupa buretele de interior, totusi se poate face un scurt dar nu este cazul, voiam sa fiu sigur caci nu am mai avut astfel de filtru.Pestele hoplo il am de 5-6 luni, ieri mi-am cumparat acvariul de 25l.Pana acum aveam unul de 1l0, si au trait in el multi pesti si n-au prea murit deloc, doar 2-3.Pestele sanitar hoplo a crescut mult de atunci.Nu am la ce apela la tine, nu sunt cum se spune,, un incepator,,/discut pe site-uri speciale de acvaristii.Pai eu cand schimbam apa, o schimbam complet, nu am furtun si nu imi voi cumpara.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru fshc):

Dar acum tot complet o schimbi? Cand niste pesti traiesc 5-6 luni, asta nu inseamna mult sa stii, mult inseamna 5-6 ani, evident in functie de specie.Hoplo este un peste mediu-mare si are nevoie ca adult de minim 50-60 litrii, optim ar fi 80-100! In 25 litri, zilele ii sunt numarate.Ba cam esti incepator, nu te supara pe mine ca zic asta, dar gurami in 25 litri, exclus, au nevoie de mai mult, gurami pitic are nevoie de 70 litri, iar cel perlat, are nevoie de macar 80.In viitor sa te gandesti sa iei un acvariu de macar 40litri.Nu inteleg la ce furtun te referi, de schimbat apa, sau ce? Apa unui acvariu nu se schimba niciodata complet, maxim 50 la suta saptamanal! Poti sa schimbi apa cum vrei, dar chinui pestii cu schimbul tau complet.Eu am avut in acvariu guppy(acum am africani) care au trait peste 5 ani happy. Apropo de forumuri, si eu sunt membru a 2 forumuri mari din tara(nu dau nume, sa nu se considere publicitate). Zici ca nu esti incepator si intrebi de cate grade celsius trebuie sa fie apa happy?! Ciudat, ceva nu se leaga.Oi avea eu 19 ani, dar stiu acvaristica, si am o experienta cu acvariile de peste 12 ani, deci..., si nici acum nu ma consider avansat! Nu conteaza varsta, ci cunostintele! Daca ai 80 de ani si nu sti cum sa schimbi apa unui acvariu, tot degeaba.Eu am vrut sa te ajut, ajut pe facebook acvaristi care au acvarii de mii de lei, dar si incepatori.O sa aio problema odata si odata cu pestii, si vei avea tu nevoie de ajutorwinking. Oricum ar fi, eu iti urez bafta in continuare!