| NakGeorge a întrebat:

Am luat de aproape un an o pisica femela fara stapan in casa. I-am facut deparazitare interna si externa cum am stiut eu mai bine din ce am citit pe net. Acum ea ii sanatoasa, se joaca, doarme, nu are nici o problema. Doar ca a trecut de cateva ori prin perioada cu caldurile si vreau sa o sterilizez.

Prieteni de pe TPU, daca ati avut experiente similare cu pisicile voastre si imi puteti lasa cateva sfaturi cu privire la sterilizare. De la potentiale riscuri, de ce sa ma feresc, eventuale analize anterioare operatiei, un pret pentru toata nebunia asta, starea pisicii dupa operatie, cat dureaza si cum sa o ingrijesc pana isi revine si altele care poate imi scapa mie acum.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai ca la orice interventie chirurgicala sunt ceva riscuri daca pisica nu e perfect sanatoasa, dar sunt mici.
Cost, pai depinde de cabinet /oras, in general maxim 250ron, acum daca ii face si cateva analize mai pune inca 150-200ron.
Starea pisicii, pai depinde ce tip de anestezie ii face - daca e aia clasica e ametita, posibil voma dupa anestezie, oricum 7-8 ore dureaza pana isi revine cat de cat, preferabil sa o tii in pat si sa o supraveghezi chiar daca ea se taraste pe burta si vrea sa mearga, isi poate rupe ceva ea neavand forta si stabilitate cade si nu simte nimic pe moment, dar dupa...
Ingrijire, pai eu am motanel, la el a fost mai simpluwinking tu avand pisicuta o sa fie cusuta pe burtica deci pansata si va purta ceva ca un body - corset ca sa nu se aiba acces la operatie pentru cam o saptamana.
Va fi nevoie sa te duci si cu ea la vet cam 2-3 zile sa ii faca antibiotic si antiinflamator, asta daca nu ii face doza unica dupa operatie.
In rest, se va descurca ea cu facut pipi si altele.
Hrana, vezi ca sunt diete speciale de la Purina, Hills, Royal pentru pisici in convalescentawinking mancarica umeda mai consistenta.
Bafta with the lil tigresswinking